Прејди на содржината

Нина Гопова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нина Гопова
Медали
Кану спринт жени
Олимписки игри
Златен медал - прво место 1976 Монтреал K-2 500 м
Сребрен медал – второ место 1980 Москва K-2 500 м
ИКФ Светско кану првенство
Златен медал - прво место 1973 Тампере K-1 500 m
Златен медал - прво место 1973 Тампере K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1973 Тампере K-2 500 m
Сребрен медал – второ место 1974 Мексико Сити K-1 500 m
Сребрен медал – второ место 1974 Мексико Сити K-4 500 m

Нина Јурјевна Гопова-Трофимова (руски: Нина Юрьевна Гопова-Трофимова; родена 4 мај 1953 е руска кану-спринтерка која што се натпреваруваше од средината на седумдесеттите до раните осумдесеттите. Натпреварувајќи се на две Летни олимписки игри, освоила два медали во дисциплината К-2 500 метри, злато на Летните олимписки игри во 1976 и сребро на Летните олимписки игри во 1980.

Гопова исто така освоила пет медали на Светското кану првенство, две злата во дисциплините К-1 500 метри и К-4 500 метри на Светското кану првенство во 1973 и три сребрени медали во дисциплините К-2 500 метри, 1973, К-4 500 метри, 1974 година.