Киро Стојанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киро Стојанов
Епископ на Скопје
Kiro Stojanov.jpg
ЦркваРимокатоличка црква
Ракоположен2005
ПретходникЈоаким Хербут
Наследникво служба
Лични податоци
Роден9 април 1959
Радово, Струмичко

Монсињор д-р Киро Стојанов (Радово, Струмичко, 9 април 1959) е моментен католички бискуп на Скопската бискупија, како и Струмичко-скопски епарх за Католиците од византиски обред во Македонија. Стојанов е првиот католички бискуп од македонска националност по 104 години. Тој се заредил во 1986 година како свештеник, од 1999 до 2005 година бил помошен бискуп на Скопската бискупија со чело на бискупот Јоаким Хербут. Во 2003 година се зачленил во малтешкиот ред.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Kiro Stojanov: Dialogue based on the foundations that connect us. A contribution toward strengthening relations among the churches and religious communities in Macedonia. In: Journal of Ecumenical Studies 39(2002), Nr. 1-2, S. 73-76.
  • Neue Malteser in Makedonien aufgenommen. In: Malteser Kreuz 2003, Heft 3/4.

Врски[уреди | уреди извор]