Кристен Стјуарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кристен Џејмис Стјуарт (оригинал англиски: Kristen Jaymes Stewart) (родена на 9 април 1990) е американска актерка. Таа е најпозната поради играњето на Бела Свон во Самрак сагата. Таа исто така има играно во филмови какви што се Паник Соба (2002), Затура (2005), Во земјата на жените (2007), Земја на авантурите (2009) и Избеганите (2010). Таа има добиено многубројни награди во последните три години.