Аугуст Стриндберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аугуст Стриндберг
August Strindberg.jpg
Почивалипте Северни гробишта, Стокхолм
Занимање драматург, писател, есеист
Националност Швеѓанец
Период модернизам
Правец натурализам
експресионизам
Значајни дела Црвената соба (1879)
Таткото (1887)
Госпоѓица Јулија (1888)
Инферно (1897)
Кон Дамаск (1898)
Игра на сништата (1902)
Сопружник Сири вон Есен (1877–91)
Фрида Ухл (1893–95)
Хариет Босе (1901–02)

Потпис

Јохан Аугуст Стриндберг (22 јануари 184914 мај 1912) бил шведски писател, родоначалник на шведската литература.[1][2][3] Склон кон мистичност, тој е претходник на експресионизмот. Негови дела се: романот „Црвената соба“, натуралистичката драма „Госпоѓица Јулија“, а последни дела му се: драмата „Игра на сништата“ и романите „Готска соба“ и „Црни знамиња“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lane (1998), 1040.
  2. Meyer (1985), 3, 567.
  3. Williams (1952), 75.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]