Прејди на содржината

Стриндбергов музеј

Координати: 59°20′18.60″N 18°03′23.62″E / 59.3385000° СГШ; 18.0565611° ИГД / 59.3385000; 18.0565611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стриндбергов музеј
Strindbergsmuseet
Зданието во кое се наоѓа
Стриндберговиот музеј
Карта
Основан1973
МестоDrottninggatan 85 во Нормалм, Стокхолм
Типмузеј-дом
ДиректорСтефан Боман
КустосЕрик Хек
Јавен превозРодмансгатан
Мреж. местоstrindbergsmuseet.se

Стриндберговиот музеј (шведски: Strindbergsmuseet) е музеј во Стокхолм (Шведска) посветен на писателот Аугуст Стриндберг (1849-1912), сместен во неговиот последен стан Blå tornet („Сина кула“) во реонот Нормалм. Отворен е во 1973, а со него раководи Стринберговото друштво (Strindbergssällskapet).

Стриндберг се преселил во станот во 1908 г. и живеел во него сè до неговата смрт во 1912. Музејот се состои од станот и библиотеката, како и простор за изложување. Тапетите и другите украси се реконструирани да изгледаат онака како што биле кога писателот живеел во станот, но мебелот и другите предмети се оригинални.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°20′18.60″N 18°03′23.62″E / 59.3385000° СГШ; 18.0565611° ИГД / 59.3385000; 18.0565611