Кит Харинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кит Харинг
Keith Haring (1986).jpg
Кит Харинг на работа во музејот Штеделик во Амстердам, 1986 година
Роден(а)Кит Харинг
Keith Haring

мај 4, 1958(1958-05-04)
Рединг, Пенсилванија
Починал(а)16 февруари 1990(1990-02-16) (возр. 31)
Њујорк Сити, Њујорк
НационалностСАД
Познат(а) поПоп уметност, графити

Кит Харинг (англиски: Keith Haring) (4 мај 1958 – 16 февруари 1990) бил уметник и општествен активист чија работа била поврзана со уличната култура на Њујорк од 1980-тите.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: