Јакопо Робусти Тинторето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јакопо Робусти Тинторето (Венеција, 1518 - Венеција, 31 мај 1594), италијански сликар. Тој изврши големо влијание врз подоцнежните поколенија, особено врз импресионистите.