Александар Каун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Каун
Sasha Kaun at all-star PBL game 2011 (1).JPG
ПозицијаCenter
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК ЦСКА Москва
Роденмај 8 1985 (1985-05-08) (35 г.)
Томск, СССР
НационалностРусин
КолеџКанзашки колеџ
Драфт2008 / 2 рунда, 56-ти
Избран од Сиетел Суперсоник
Проф. кариера2008–
Репрезентација

Александар Каун (руски: Александр Олегович Каун, роден на 8 мај 1985 во Томск) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција крилен центар.

Тој настапувал на колеџот во САД во Канзас четири години. По ова, тој бил на драфтот во НБА во екипата на Сиетел Суперсоник но се повлекол.