КК ЦСКА Москва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ЦСКА Москва
Цело име {{{цело име}}}
Основан 1924
Распаднат {{{распаднат}}}
Арена Универзијада
( 10,000)
Локација Москва, Русија
Тимски бои Црвена и сина
         
Претседател Русија Андреј Ватутин
Главен тренер Литванија Јонас Казлаускас
Титули 6 Евролига
1 Тројна круна
24 во СССР
18 Суперлига
4 Куп на Русија
3 Куп на СССР
1 Северна лига
2 ВТБ
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК ЦСКА Москва (руски: Баскетбольный клуб ЦСКА Москва) е руски професионален кошаркарски клуб од Москва, како дел од спортскиот клуб ЦСКА Москва.

Клубот бил основан во 1924 година. За прв пат клубот во првенството на СССР настапил под името ЦДКА или Централна куќа на Црвената армија во 1938 година. По крајот на Втората светска војна, ЦДКА учествувала во советското првенство и го освоила првото место. Во 1955 година клубот се викал ЦСК МО или Централен спортски клув на Министерството на одбраната. Денешното име клубот го добил во 1960 година. ЦСКА освоила три европски купа во 1961, 1963 и 1969 година.

Во 1969 година започнала ерата на Александар Гомелски, каде под негово раководство кое траело до 1980 година, клубот само еднаш не го освоил советскиот шампионат во кошарка.

Во текот на советската ера, тимот го освоил 24 пати шампионатот а во текот на руската 17 пати како најуспешен кошаркарски клуб од Русија.

Трофеи[уреди | уреди извор]

 • Првенство СССР: 24
  • 1945, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1988, 1990
 • Суперлига: 17
  • 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
 • Куп на СССР: 3
  • 1972, 1973, 1982
 • Куп на Русија: 4
  • 2005, 2006, 2007, 2010
 • Евролига: 6
  • 1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008
 • Финале на Евролига: 11
  • 1961, 1963, 1965, 1969, 1970, 1971, 1973, 2006, 2007, 2008, 2009
 • Фајнал фор Евролига: 10
  • 1996, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010
 • Трипл круна: 1
  • 2006
 • ВТБ јунајтед лига: 2
  • 2008 (Промо куп), 2010

Состав[уреди | уреди извор]

КК ЦСКА Москва roster
Играчи Тренери
Позиција # Нац. Име Години Висина Тежина
PG 4 Србија Теодосиќ, Милош &1000000000000002900000029 - <span="font-size:140%;">март 19, 1987(1987-03-19) 195 m (
9.1.653.543.307.093 in)

95 kg (210 lb)
SF 5 Русија Курбанов, Никита &1000000000000002900000029 - <span="font-size:140%;">октомври 5, 1986(1986-10-05) 203 m (
0.12.598.425.196.848 in)

109 kg (240 lb)
PF 7 Литванија Лавриновиќ, Дарјуш &1000000000000003600000036 - <span="font-size:140%;">ноември 1, 1979(1979-11-01) 212 m (
6.4.566.929.133.853 in)

120 kg (260 lb)
SF 8 Литванија Шишкаускас, Рамунаш &1000000000000003800000038 - <span="font-size:140%;">септември 10, 1978(1978-09-10) 198 m (
7.2.755.905.511.813 in)

100 kg (220 lb)
SG 11 Доминиканска Република Мелија, Сами &1000000000000003300000033 - <span="font-size:140%;">февруари 7, 1983(1983-02-07) 198 m (
7.2.755.905.511.813 in)

88 kg (190 lb)
C 12 Србија Крстиќ, Ненад &1000000000000003300000033 - <span="font-size:140%;">јули 25, 1983(1983-07-25) 213 m (
9.8.267.716.535.429 in)

109 kg (240 lb)
SG 18 Русија Воронов, Евгениј &1000000000000003000000030 - <span="font-size:140%;">мај 7, 1986(1986-05-07) 193 m (
2.4.251.968.503.941 in)

87 kg (190 lb)
PF 20 Русија Воронцевич, Андреј &1000000000000002900000029 - <span="font-size:140%;">јули 17, 1987(1987-07-17) 207 m (
1.606.299.212.599 in)

1.065 kg (2,350 lb)
PG 23 Русија Швед, Алексеј &1000000000000002700000027 - <span="font-size:140%;">декември 16, 1988(1988-12-16) 198 m (
7.2.755.905.511.813 in)

86 kg (190 lb)
C 24 Русија Каун, Саша &1000000000000003100000031 - <span="font-size:140%;">мај 8, 1985(1985-05-08) 211 m (
3.0.866.141.732.295 in)

1.134 kg (2,500 lb)
C 30 Русија Соколов, Димитриј &1000000000000003100000031 - <span="font-size:140%;">јануари 21, 1985(1985-01-21) 214 m (
1.1.968.503.937.005 in)

1.155 kg (2,550 lb)
PF 31 Русија Хрјапа, Виктор (C) &1000000000000003400000034 - <span="font-size:140%;">август 3, 1982(1982-08-03) 206 m (
10.236.220.472.441 in)

1.065 kg (2,350 lb)
PG 33 Русија Понкрашов, Антон &1000000000000003000000030 - <span="font-size:140%;">април 23, 1986(1986-04-23) 200 m (
2.0.157.480.314.965 in)

100 kg (220 lb)
SG 44 САД Гордон, Џемонт &1000000000000002900000029 - <span="font-size:140%;">март 16, 1987(1987-03-16) 194 m (
5.7.952.755.905.517 in)

102 kg (220 lb)
Тренер
Помошен тренер/и

Легенда
 • (C) Капитен
 • (INJ) повреден

Roster • updated 2011-07-07

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]