Руска книжевност

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Руска литература)
Прејди на: содржини, барај
Александар Сергеевич Пушкин (1799–1837), најголемиот руски поет и основач на модерната руска литература. Автор е на Руслан и Лудмила и Евгени Онегин.
Фјодор Михајлович Достоевски (1821–1881), писател, еден од најголемите психолози вбо светската јавност.[1] Автор на Злосторство и казна и Браќа Карамазови.

Руската литература се смета за една од највлијателните и најразвиените во светот, која придонела и дала едни од најпознатите светски книжевни дела.[2]Руската литературна историја започнува во текот на 10 век. Во текот на 18 век за развој на истата најмногу придонеле Михаил Василевич Ломоносов и Денис Фонвизин. Но можеби најголемиот расцвет, руската литература доживеала во текот на 19 век, во кој век биле создадени најголемите руски литературни дела. Овој век е познат како Златен век на руската литература. Тој започнал со Александар Сергеевич Пушкин, кој се смета за основач на модерната руска литература и често пати овој поет се опишува или се нарекува како “Рускиот Шекспир“.[3]Златниот век на литературата продолжил во текот на 19 век со делата на Михаил Јурјевич и Алексеј Некрасов, Александар Островски, Антон Павлович Чехов, Николај Васиљевич Гогољ, Иван Тургенев, Михаил Лермонтов, Лав Николаевич Толстој, Фјодор Михајлович Достоевски, Иван Александрович Гончаров, Алексеј Феофилактович Писемски, Николај Семјонович Лешков и други. Толстој и Достоевски од гледна точка на книжевни критичари биле определени како најголемите писатели на векот.[4] [5]

Кон крајот на 19 век, руската литература започнала да се променува. Кратките прози и поезии станале доминантни жанрови во руската литература во следните неколку децении. Овој период од историјата на руската литература е познат и како Сребрен век на руската поезија. За разлика од претходниот период каде реализмот бил главна карактеристика, во периодот од 1893 до 1913 госина, руската книжевност паднала под силно влијание на симболиката. Најпознати писатели од тој период се Валериј Брусов, Андреј Бели, Вјачеслав Иванов, Александар Блок, Николај Гумилев, Дмитриј Мерезковски, Фјодор Сологуб, Ана Ахматова, Осип Мандељштам, Марина Цветаева, Леонид Андрејев, Сергеј Есенин, Иван Буњини и Максим Горки.

По руската револуција од 1917 година, рускиот културен живот во голем степен се променил или пак бил претворен во хаос. Некои истакнати и познати писатели од тој период, како Иван Буњини и Владимир Набоков ја напуштиле земјата, додека пак новата генерација на млади талентирани писатели се приклучиле кон различни организации со цел создавање на една нова културна книжевност проследена со новиот режим во склопот на Советскиот Сојуз. Во текот на 1920-тите, писателите уживале широка толеранција. Во 1930-тите, објавувањето на новите литературни дела било затегнато со оглед на доаѓањето на власт на Јосиф Сталин и неговата социјалистичка политика и режим. Голем број на писатели биле затварани и прогонувани во тој период. По неговата смрт, ограничувањата биле отфрлени за да во 1970-тите и 1980-тите истите бидат игнорирани. Од најпознатите водечки писатели од оваа ера, најмногу се издвојуваат: Евгениј Земјатин, Исак Бабел, Владимир Мајаковски, Илja Петров, Јуриј Олеша, Михаил Булгаков, Борис Пастернак, Михаил Шолохов, Александар Солженицин, Андреј Вознесенски и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. name="BritannicaRussianLit">„Russian literature“. Encyclopedia Britannica. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/513793/Russian-literature. конс. 11 април 2008 г. „Dostoyevsky, who is generally regarded as one of the supreme psychologists in world literature, sought to demonstrate the compatibility of Christianity with the deepest truths of the psyche.“ 
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Microsoft_Encarta_Online_Encyclopedia_2007.
  3. Kelly, C (2001). Russian Literature: A Very Short Introduction (Very Short Introductions) (Paperback). Oxford Paperbacks. ISBN 0192801449. 
  4. „Russian literature; Leo Tolstoy“. Encyclopedia Britannica. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/513793/Russian-literature. конс. 11 април 2008 г. 
  5. Otto Friedrich. „Freaking-Out with Fyodor“. Time Magazine. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,943893,00.html?promoid=googlep. конс. 10 април 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]