Џејмс Паркинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејмс Паркинсон
Роден(а)11 април 1755(1755-04-11)
Лондон
Починал(а)21 декември 1824(1824-12-21) (возр. 69)
Лондон
Занимање
Познат(а) поПрв опис на Паркинсонова болест
СопружникМери Дејл
Деца8
Потпис

Џејмс Паркинсон (англиски: James Parkinson11 април 1755 — 21 декември 1824) — англиски хирург, аптекар, геолог, палеонтолог и политички деец. Најзначајно негово дело е „Есеј за парализирачко тресење“ (An Essay on the Shaking Palsy), кој го издал во 1817 година. Тогаш за првпат е опишан вид на парализа денес познат под името Паркинсонова болест.