Николај Липкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Липкин
Медали

Николај Липкин
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Златен медал - прво место 2005 Загреб C-2 200 m
Златен медал - прво место 2006 Шегед C-1 200 m
Златен медал - прво место 2009 Дартмуд C-1 4 x 200 m
Златен медал - прво место 2010 Познањ C-1 4 x 200 m
Сребрен медал – второ место 2007 Дисбург C-4 200 m
Сребрен медал – второ место 2009 Дартмуд C-1 200 m
Сребрен медал – второ место 2009 Дартмуд C-1 500 m
Сребрен медал – второ место 2009 Дартмуд C-4 200 m
Бронзен медал – трето место 2009 Дартмуд C-2 1000 m

Николај Липкин (руски: Николай Николаевич Липкин, роден 20 мај 1985 во Касимов, Рјазањска област, Русија) — кануист-спринтер којшто се натпреварува од 2003.

Во 2003 тој стана член на рускиот кану-спринт тим во дисциплината Ц-4 500 метри што освои јуниорските светски првенства во Комацку, Ишикава, Јапонија. Тој исто така има освоено и две поединечни (Ц-1) медали - сребро за Ц-1 500 метри и бронза за Ц-1 1000 метри. Потенцијалот на Липкин беше покажан на Европските Првенства до 23 години во Познањ, 2010, каде што го освои бронзениот медал во дисциплината Ц-1 500 метри иако поголемиот број од неговите соперници беа над 3 години помлади од него.

Откако тој продолжи со рапидниот прогрес, во 2005 тој стана првиот шампион од Комацу што освоил сениорско светско првенство. На само дваесет години, тој стана тим со Евгениј Игнатов со којшто освои прво место во финалето во дисциплината Ц-2 200 метри на 2005 ИКФ Светските Кану Спринт Шапионати во Загреб, Хрватска. Тие завршија први за само 0,024 секунди пред германците Кристијан Гиле и Томас Вајлензек.

По овие успеси, Липкин почна со транзиција на подолга дистанца Ц-1 500 метри на подготовките за ЛОИ 2008, каде што ја немаше дисциплината Ц-1 200 метри. Тој не се појави на 2006 Европските Сениорски Првенства, наместо, тој се натпреваруваше првенствата за натпреварувачи под 23 години во Шиниас, Грција, каде што освои две титули, како во Ц-1 500 метри така и во дисицплината Ц-2 500 метри (заедно со Илија Штокалов). На 2006 ИКФ Светските Кану Спринт Првенства, во Шегед, Унгарија, се врати дисциплината Ц-1 200 метри на која што Липкин стана поединечен Ц-1 шампион пред украинскиот веслач Валтентин Демјаненко. Липкин освои сребро во дисциплината Ц-4 200 метри на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства во 2007 во Дисбург. Липкин исто така има освоено пет медали на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства во 2009 и тоа:

  • Злато - Ц-1 4 х 200 метри
  • Сребро - Ц-1 200 метри, Ц-1 500 метри, Ц-4 200 метри
  • Бронза - Ц-2 1000 метри

Најмногу од било кој натпреварувач во канадски стил на тие првенства. Тој исто така освои злато на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства но само во дисциплината Ц-1 4 х 200 метри.

Липкин моментално живее во Броници, Москва (област) и е член на спортското друштво „Динамо Москва“. Висок е 190 см и тежи 91 килограм.

Наводи[уреди | уреди извор]