Претседател на Малави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Претседател на Република Малави
Presidential Standard of Malawi.svg
Претседателско знаме
Функционер
Џојс Банда

од 7 април 2012 г.
Мандат 5 години
Прв функционер Хестингс Банда
Создадена 6 јули 1966

Еве список на претседателите на Малави од 1964 наваму.

(закосените букви означуваат дефакто продолжение на функцијата)

Во служба Портрет Име Белешки
Малави
6 јули 1964 - 6 јули 1966 Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg Her Majesty Кралица Елизабета II
застапена преку:-
    6 јули 1964 - 6 јули 1966    Глин Смолвуд Џонс, гернерален гувернер
Во служба Портрет Име Партија Белешки
Република Малави
6 јули 1966 - 21 мај 1994 Hastings Kamuzu Banda-Denkmal Lilongwe.jpg Хестингс Банда, претседател[1] MCP
21 мај 1994 - 24 мај 2004 60п Бакили Мулузи, претседател UDF
24 мај 2004 - 6 април 2012 Mutharika at Met.jpg Бингу ва Мутарика, претседател UDF/DPP починал во служба
7 април 2012 - Џојс Банда, претседател PP ♀ прва жена на оваа функција

Партиска припадност[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Во 1971 собранието го прогласило за доживотен претседател и други титули. Титулите му се оземени во 1993 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]