Елена (кралица на Романија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралица Елена
Кралица на Романија

Queen Helen of Romania.jpg
Сопружник Карол II
Деца
Михаел I
Татко Константин I
Мајка Принцеза Софија

Принцеза Елена (грчки: Πριγκίπισσα Ελένη της Ελλάδας και Δανίας, 2 мај 1896 во Атина28 ноември 1982 во Лозана) била принцеза на Грција и Данска и кралица на Романија, како втора сопруга на романскиот крал Карол II. Од бракот со романскиот крал, елена добила син, идниот Михаил I.

Таа била најголемата ќерка на грчкиот крал Константин I и германската принцеза Софија. Таа е сестра на трите грчки кралеви: Александар, Георги II и Павле.