Рејнато Пуно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејнато Пуно

Рејнато С. Пуно (роден 17 мај 1940) — врховен судија на Филипините. Назначен е на 8 декември 2006 од страна на Претседателот Глорија Макапагал-Аројо, и е 23-тиот шеф на правдата. Пуно и пред оваа функција беше судија во Врховниот Суд како асоцијативен судија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]