Атанас Петровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атанас Петровски
Роден 12 мај 1923
Тетово, денешна Македонија Македонија
Починал 28 декември 2001
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по режијата на:
Велигденски адети
Галичка свадба
Стара чаршија
Занимање режисер

Атанас (Ацо) Петровски (Тетово, 12 мај 1923 - Скопје, 28 декември 2001) — македонски филмски режисер и продуцент[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Петровски е роден во Тетово на 12 мај 1923 година. Од 1945 година вршел одговорни функции во конституирањето на македонската кинематографија. Тој е еден од организаторите на првата македонска независна филмска продукција ФРЗ во 1968 година. Во 1976 е именуван за прв директор на Кинотеката на Македонија, каде што останува до пензионирањето во 1985.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Режирал околу 20 документарни филмови, меѓу кои и:

  • „Велигденски адети“ (1953),
  • „Галичка свадба“ (1955),
  • „Стара чаршија“ (1955),
  • „Дервиши“ (1955) и
  • „Тенда“ (1955).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија. II (изд. прво.). Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-024-2 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help).