Прејди на содржината

Милош Дегенек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Дегенек
Дегенек со Австралија во 2017 година на Купот на Конфедерации
Лични податоци
Полно име Милош Дегенек[1]
Роден на 28 април 1994(1994-04-28)(30 г.)[1]
Роден во Книн, Хрватска[б 1]
Држава Австралија Австралија
Србија Србија (во 2012)
Висина 1.87 m[2]
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Колумбус Кру Колумбус Кру
Број 5
Младинска кариера
Бонириг Вајт Иглс
0000–2012 АИС
2012–2013 Штутгарт Штутгарт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 Штутгарт II Штутгарт II 9 (0)
2015–2017 Минхен 1860 Минхен 1860 33 (1)
2017–2018 Јокохама Ф. Маринос Јокохама Ф. Маринос 37 (2)
2018–2019 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 5 (0)
2019 Ал-Хилал Ал-Хилал 11 (0)
2019-2022 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 59 (2)
2022- Колумбус Кру Колумбус Кру 28 (0)
Репрезентација
2009–2011 Австралија Австралија под 17 7 (1)
2012 Србија Србија под 23 8 (0)
2015 Австралија Австралија под 23 4 (0)
2016– Австралија Австралија 42 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 септември 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 June 2018

Милош Дегенек (/ˈмɪlɒʃ ˈdɛɡənɛк/ МИЛИ-osh СТЕ-ə-nek;[3] , српски: Милош Дегенек) ;[4][5] роден на 28 април 1994 година) — австралиски професионален фудбалер кој игра како одбранбен играч за Црвена Ѕвезда од Белград и фудбалската репрезентација на Австралија.

Дегенек ги претставувал Србија и Австралија во младинските нивоа пред да го направи своето сенорско меѓународно деби за Австралија против Англија во 2016 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дегенек е роден во 1994 година во Книн, Хрватска, во тоа време главниот град на меѓународно непризната Република Српска Краина. Неговото семејство била дел од српската популација на Хрватска која побегнала од Хрватска војна за независност во српската престолнина Белград во 1995 година за време на Операцијата Бура, каде што тие живееле како бегалци во сиромаштија и биле предмет на НАТО воздушни напади за време на Косовска војна во 1999 година.[6] Една година подоцна, тој и неговите родители се преселиле во Сиднеј, Австралија.[7]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Australia“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 July 2017. Посетено на 21 July 2017.
  2. „Milos Degenek“. Socceroos. Football Federation Australia. Архивирано од изворникот на 2019-05-25. Посетено на 4 February 2018.
  3. „England vs Australia Full Match – Friendlies 27 May 2016 (2ST)“. 27 May 2016. Посетено на 17 November 2017.
  4. „mȉo“ (српскохрватски). Посетено на 18 March 2018. Mìloš
  5. „degènek“ (српскохрватски). Посетено на 18 March 2018. Degènek
  6. Armin Gibis (21 August 2015). „Flucht, Armut, Bomben: Milos Degenek ist ein Kämpfer“ [Flight, poverty, bombs: Milos Degenek is a fighter] (германски). Münchner Merkur. Посетено на 6 June 2016.
  7. „Degenek's tumultuous journey to the top“. FIFA Official Website. 29 August 2017. Архивирано од изворникот на 2018-04-13. Посетено на 23 February 2018.
  1. Во моментот на неговото раѓање, Книн бил главен град на Српска Краина, состојба на распаѓање, формирана од Србите во Хрватска, која не била меѓународно призната.