Прејди на содржината

Зоран Анчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Анчевски
Занимањепрофесор
НационалностМакедонец
Државјанствомакедонско
ОбразованиеФилололошки факултет Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
ПредметСовремена англиска книжевност
Книжевно движењепоет, есеист и преведувач

Зоран Анчевски e поет, есеист и преведувач. Роден е во Скопје на 16 мај 1954 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Доктор е по филолошки науки. Работи како професор на Катедрата за англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Секретар на Македонскиот ПЕН центар. Член е на ДПМ од 1994 година.[1][2]

Книжевно творештво

[уреди | уреди извор]
  • Патување низ скршени слики (1984)
  • Стратегија на поразот (1994)
  • Линија на отпорот (1998)
  • Превод на мртвите (2000)
  • Див мир (2004)
  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 27.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-02-11. Посетено на 2010-07-18.
  3. „Добитник на наградата „Браќа Миладиновци" на СВП 2022 е Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси". Слободен печат. Посетено на 23 март 2023.