Прејди на содржината

Брус Стерлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брус Стерлинг
ПсевдонимВинсент Омниаверитас
Занимањеписател
НационалностАмериканец
Период1970-ти-денес
Жанрнаучна фантастика
ПредметСајберпанк
Книжевно движењеСајберпанк/постсајберпанк
мрежно место
http://www.well.com/conf/mirrorshades/

Мајкл Брус Стерлинг (роден на 14 април 1954 година) — американски автор на научна фантастика, најдобро познат по неговите новели и неговата работа на антологијата „Сенки на огледалото“, кое помогнало во дефинирањето на жанрот сајберпанк[1].

Дела[уреди | уреди извор]

Стерлинг, заедно со Вилијам Гибсон, Руди Рукер, Џон Ширли, Луис Шинер и Пет Кадиган е еден од основачите на сајберпанк движењето во научната фантастика, како и негов главен идеолошки разгласувач, чии полемики за темата му го заработиле прекарот „Претседателот Брус[2]. Тој исто така бил еден од првите организатори на Турскиот град на писателски работилници и е најчест посетител на писателовата работилница Сикамор Хил. Стерлинг ги добил Хуго наградите за своите новели Мајстор за велосипеди и Такла Макан.

Неговата прва новела Вечниот Океан, објавена во 1977 година, го прикажува светот Нулаква каде што целата атмосфера е содржана во еден, единствен милји-длабок кратер. Приказната се однесува на брод кој плови низ океанот на дното од прашината, кој лови суштества наречени прашливи китови кои живеат под површината. Тоа е делумно научно-фантастичен пастиш од Моби Дик на Херман Мелвил.

Од крајот на 1970-тите години па наваму, Стерлинг напишал низа приказни поставени во универзумот Рендисалка/Механист: сончевиот Систем е колонизиран, со две основни завојувани раздори. Механичарите употребуваат голем дел од компјутерско-заснованите механички технологии; рендисалите прават генетско инженерство во масивен размер. Ситуацијата е комплицирана при евентуален контакт со туѓи цивилизации; човештвото конечно се дели на многу подвидови, со импликацијата дека многу од овие ефикасно ќе исчезнат од галаксијата, потсетува на Особеност од делата на Вернер Винџ. Приказните за Рендисалка/Механист може да се најдат во колекцијата Кристал Експрес и колекцијата Шиматрикс Плус, која ја содржи оригиналната новела Шиматрикс и сите приказни поставени во универзумот Рендисалка/Механист. Аластар Рејнолд ги идентификувал Шиматрикс и другите приказни за Рендисалка/Механист како едни од најголемите влијанија на неговата работа[3].

Брус Стерлинг на конференцијата за отворени култури (5 јуни,2003)

Во 1980-тите, Стерлинг го издал научно-фантастичниот критичен магазин Евтина Вистина, под псевднонимот Винсент Омниаверитас. Тој напишал колумна наречена Компјутерска томографија, за сега веќе непостоечко научно-фантастично критичко списание SF Eye.

Тој неодамна придонел една глава за 'Неограничен Звук: Испитување за дигиталната музика и култура' (МИТ дневен печат, 2008) издадено од Пол Д.Милер а.к.а. ди-џеј Спуки.

Од април 2009 до мај 2009 година бил уредник на Cool Tools[4].

Од октомври 2003[5] , Стерлинг се блогирал на “Beyond the Beyond”, кое е водено од Wired.

Проекти[уреди | уреди извор]

Тој е поттикнувач на три проекти кои може да се најдат на интернет:

 • The Dead Media Project (Мртов медиумски проект)- „колекција од истражувачки белешки“ за мртвите медиумски технологии, од килуата на Инките, преку Викторијанските фенакистоскопи, сè до видеоигрите и домашните компјутери од 1980-тите. Почетната страна на проектот, вклучувајќи го и оригиналниот манифест на мртвите медиуми од Стерлинг може да се најдат на [1]
 • The Viridian Design Movement (Движењето Виридијан Дизајн) – негов обид е да создаде движење на „зелен“ дизајн, фокусирано на хај-тек, стилски и еколошки звучен дизајн[6]. Главната страна на Виридиан Дизајн.вклучувајќи го и Стерлинговиот Виридиан манифест и сите негови белешки за Виридиан, е управувано од Џон Лебковски на http://www.viridiandesign.org. Движењето Виридиан помогна да се размножи популарниот „Светлозелен“(“bright green”) еколошки блог Worldchanging. Учесниците на Worldchanging вклучуваат многу од членовите на Виридија “curia”.
 • Прегрни го гнилежот (Embrace the Decay) - само на интернет, уметничко дело овластено од Музејот на современа уметност во Л.А. во 2003 година.[7] . Вклучувајќи ги придонесите поттикнати преку „движењето“ Виридиан Дизајн, Прегрни го гнилежот било најпосетеното парче/страна од дигиталната галерија на МСУ во Л.А и вклучувало придонеси од Џерет Тарбел на levitated.net и соавторот на неколку книги во напредно флеш програмирање (Flash programming) и Монти Зуковски, творец на победувајќи го „распаѓачкиот алгоритам“ (“decay algorithm”) спонзорирано од Брус.
Брус Стерлинг во 1994 година

Неологизми[уреди | уреди извор]

Стерлинг има навика да образува неологизми за да опише нешта што тој верува дека ќе бидат општопознати и во иднината, посебно предметите кои веќе постојат во одредени броеви.

 • Во декември 2005, во издание од магазинот Wired, Стерлинг го измислил терминот buckyjunk. Buckyjunk се однесува на иднината, тешко преработливиот потрошувачки отпад, изработен од јаглеродни нанотуби (buckytubes, засновани врз сферен фулерин или фулерин).
 • Во јули 1989, во СФ-око #5, тој бил првиот што го користел зборот slipstream да се повика на еден вид на шпекулативна белетристика помеѓу традиционалната научно-фантастика и конвенционалната литература.
 • Во декември 1999, тој го измислил зборот „Wexelblat disaster”, за катастрофи предизвикани од природни катастрофи кои активираат секундарен и повеќе оштетување, дефект на човечката технологија[8].
 • Во август 2004, тој предложил еден вид на технолошки уред (го нарекол „spime”) што, преку силен РФИД и ГПС следење, може да ја следи својата историја на користење и да комуницира со светот. Во говорот каде што тој понудил “spime”, тој истакнал дека терминот “blobject”, кој понекогаш го користи, бил пренесен до него преку индустрискиот дизајнер Карим Рашид. Терминот првично можеби бил измислен од Стивен Сков Холт.

Приватност[уреди | уреди извор]

Во детството, Стерлинг поминал неколку години во Индија и денес има значајна симпатија кон Боливудските филмови[9]. Во 2003 година тој бил назначен за професор на Европскиот Универзитет, каде што тој предава летни интензивни курсеви за медиуми и дизајн[1]. Во 2005 година тој станал „визионерски во живеалиште“ во Уметничкиот центар и колеџ за дизајн во Пасадена, Калифорнија. Тој неколку години живеел во Белград со својата втора сопруга, српски автор и режисер Јасмина Тесановиќ[10]. Во септември 2007 година тој се преселил во Торино, Италија[11]. Исто така патува низ светот одржувајќи говори и присуствувајќи на конференции.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Bruce Sterling faculty page at European Graduate School
 2. Nisi Shawl (2009-02-19). „Books | "The Caryatids": four clones need a home | Seattle Times Newspaper“. Seattletimes.nwsource.com. Посетено на 2010-01-01.
 3. „The World According to Bruce Sterling“. Impact Lab. Архивирано од изворникот на 2017-01-02. Посетено на 4 September 2013.
 4. „Cool Tools: New Editor, Same Deal“. Kk.org. Посетено на 2010-01-01.
 5. „HELLO WORLD | Beyond The Beyond“. Wired.com. 2003-10-30. Посетено на 2010-01-01.
 6. „Big Picture Business“. Bigpicture.tv. Посетено на 2012-12-09.
 7. "DIGITAL GALLERY: Bruce Sterling: Embrace the Decay", moca.org
 8. „Viridian Note 00120: Viridian Disasters (Storms in France)“. Viridiandesign.org. 1999-12-27. Посетено на 2010-01-01.
 9. „Shapeways interviews Bruce Sterling - Shapeways Blog on 3D Printing News & Innovation“. Shapeways.com. 2010-02-05. Посетено на 2012-12-09.
 10. „Life Doesn't Lack for Variety | Beyond the Beyond from Wired.com“. Blog.wired.com. 2005-11-19. Архивирано од изворникот на 2009-01-11. Посетено на 2010-01-01.
 11. „Putting people first » Bruce Sterling moving to Torino, Italy“. Experientia.com. 2007-11-19. Архивирано од изворникот на 2015-11-07. Посетено на 2010-01-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: