Вилијам Гибсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Гибсон
William Gibson
Гибсон на промоција на француската верзија од
Земја на духови во Париз, 17 март 2008
Роден/аВилијам Форд Гибсон
17 март 1948(1948-03-17)(76 г.)
Конвеј, Јужна Каролина, САД
Занимањероманописец
НационалностАмериканско, канадско
Период1977–денес
ЖанрШпекулативна литература (фикција), научна фантастика
Книжевно движењеСајберпанк, стимпанк, постсајберпанк
Значајни делаНевромансер (новела, 1984)
Значајни наградиНаграда Небула, Награда Хуго, Награда Филип К. Дик, Награда Дитмар, Награда Сејун (сите категории за 1985); Награда Прикс Аурора (1995)
мрежно место
williamgibsonbooks.com

Вилијам Форд Гибсон (роден на 17 1948) — американско-канадски писател на шпекулативна литература и есеист заслужен како пионер во поджанрот на научната фантастика познат како киберпанк. Започнувајќи ја својата писателска кариера во доцните 1970., неговите рани дела спаѓале во жанрот ноар, и приказни за блиската иднина кои ги истражувале ефектите на технологијата, кибернетиката и компјутерските мрежи на луѓето - „комбинација на ниски морали и технологија на високо ниво“ кои помогнале да се направи иконографија на информатичкото време пред појавувањето на интернетот во деведесеттите години.[1] Гибсон го воел терминот „киберпростор“ во неговото кратко дело Хром во пламен во 1982 година и подоцна го популаризирал концептот во неговата прва новела Невромансер во 1984 година. Овие негови рани дела се заслужни за „оживување“ на научната фантастика по нејзиниот пад на популарност во седумдесеттите години.

По дополнувањето на романот Невромансер со уште два романи со тоа заокружувајќи ја дистописката трилогија наречена Сајберпростор, Гибсон соработувал со Брус Стерлинг на романот „Мотор на различноста“ во 1990, што станал важно дело во поджанрот на научната фантастика, стимпанк. При крајот на 1990. години, Гибсон ја стоставил трилогијата Мост од романи, кои го истражувале социолошкиот развиток на урбаните животни средини во блиската иднина, постиндустриското општество и доцниот капитализам. По доаѓањето на новиот век и терористичките напади од 11 септември, Гибсон се осврнал на пишување на реалистички романи како што се „Препознавање на појави што се повторуваат“ (2003), Земја на духови (2007) и Нула Историја (2010)—дела чии дејствија се случуваат во современиот свет. Овие дела за првпат го вметнаа неговото име во популарните списоци на бестселери. Неговото најново дело, Периферија (2014), повторно прави осврт кон технологијата и препознатливите научно фантастични теми.

Во 1999 година, весникот Гардијан го опишал Гибсон како „веројатно најважниот романописец во изминатите две децении“, додека австрискиот Сиднеј Морнинг Хералд го нарекол „пророк на жанрот ноар“ во полето на киберпанкот. Во неговата кариера Гибсон напишал повеќе од 20 раскази и 10 успешно искритикувани романи (од кои еден во соработка), пишувал статии за неколку големи издавачки куќи, и соработувал со уметници, режисери и музичари. Неговата работа имала влијание низ повеќе дисциплини вклучувајќи ги академските кругови, дизајн, филм, литература, музика, киберкултурата и технологијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schactman, Noah (2008-05-23). „26 Years After Gibson, Pentagon Defines 'Cyberspace'. Wired.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]