Мариус Лакатуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариус Лакатуш во Стеауа

Мариус Лакатуш (роден на 5 април 1964 година) е романски фудбалски тренер и поранешен професионален фудбалер. Тој е убедливо најуспешниот фудбалер кој некогаш играл за Стеауа Букурешти и беше дел од нивната победа во Европскиот куп во 1986 година. Лакатуш е најдобар стрелец на сите времиња за Стеауа со 16 гола во европските натпреварувања. На 7 јули 2021 година, Стеауа го повлече дресот со број 7 на инаугурацискиот натпревар на новиот стадион на Стеауа.[1]

Тој играл како длабоко лажечки напаѓач или внатрешен напаѓач за Стеауа Букурешти поголемиот дел од неговата кариера, како капитен на тимот помеѓу 1994 и 1999 година. Играл и за италијанската Фиорентина и Реал Овиедо во Шпанија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Лакатуш бил иконски играч за приврзаниците на Стеауа Букурешти. И сега, многу години откако си заминал од клубот како играч, симпатизерите го извикувале неговото име на домашните натпревари. Приврзаниците го сакале поради неговиот спектакуларен начин на играње фудбал, како и поради неговата посветеност на натпреварите. Го добил прекарот Фиара (Ѕверот).

Тој бил првиот играч кој постигнал гол во пенал серијата на финалето на Европскиот куп во 1986 година против ФК Барселона, освоено од Стеауа. По Светското првенство во 1990 година во Италија, каде што постигнал два гола против СССР, Лакатуш бил потпишан од италијанскиот тим АЦФ Фиорентина, а потоа се преселил во Реал Овиедо во Шпанија. Во 1994 година, тој се вратил во Стеауа и играл за тимот до 1999 година, кога конечно потпишал за FC Național Bucureşti, каде што играл само половина сезона пред да се пензионира. Меѓутоа, во октомври 2006 година тој одлучил да се запише како дел од тимот на УТ Арад каде што бил и тренер до 2007 година пред да се приклучи на ФЦСБ.

На 25 март 2008 година тој бил одликуван од страна на претседателот на Романија, Трајан Басеску со Ординул „Меритул спортив“ — (Орден за спортски заслуги) класа II за неговиот удел во освојувањето на финалето на Европскиот куп во 1986 година.

Лакатуш одиграл вкупно 414 натпревари во романската Дивизија А (сега Лига I), постигнувајќи 103 гола; 21 натпревар во италијанската Серија А каде постигнал трипати и исто така 51 натпревари во шпанската Ла Лига, постигнувајќи 7 гола. Тој исто така настапил на 72 натпревари во Европскиот куп, Купот на победниците на куповите и Купот на УЕФА, постигнувајќи 16 гола.

Како играч, тој десет пати го освоил романскиот фудбалско првенство и седум пати романскиот куп, како и Европскиот куп во 1986 година и европскиот суперкуп во 1987 година, сите со Стеауа Букурешти.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Лакатуш одиграл 83 натпревари, постигнувајќи 13 гола за романската репрезентација и играл за својата земја на Светското првенство 1990 година, Евро 1996 и Светското првенство 1998 година.Тој го постигнал 700. гол за репрезентацијата на Романија.

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

Резултатите и резултатите на прво место го наведуваат бројот на голови на Романија. Колоната „Score“ го означува резултатот по голот на играчот. [2]
# Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 21 ноември 1984 година Стадион Блумфилд, Тел Авив, Израел  Израел</img> Израел 1 – 1 1–1 Пријателски
2 30 јануари 1985 година Естадио Хосе Алваладе, Лисабон, Португалија  Португалија</img> Португалија 1 – 2 3–2 Пријателски
3 30 јануари 1985 година Естадио Хосе Алваладе, Лисабон, Португалија  Португалија</img> Португалија 2 – 2 3–2 Пријателски
4 10 септември 1986 година Стадионул Генцеа, Букурешт, Романија  Австрија</img> Австрија 2 – 0 4–0 Квалификации за УЕФА Евро 1988 година
5 26 мај 1990 година Стадион Хејзел, Брисел, Белгија  Белгија</img> Белгија 2 – 2 2–2 Пријателски
6 9 јуни 1990 година Стадио Сан Никола, Бари, Италија  СССР</img> СССР 1 – 0 2–0 Светско првенство 1990 г. Група Б
7 9 јуни 1990 година Стадио Сан Никола, Бари, Италија  СССР</img> СССР 2 – 0 2–0 Светско првенство 1990 г. Група Б
8 29 август 1990 година Стадион Лужники, Москва, СССР  СССР</img> СССР 1 – 0 2–1 Пријателски
9 6 мај 1992 година Стадионул Генцеа, Букурешт, Романија  Фарски Острови</img> Фарски Острови 3 – 0 7–0 Квалификации за Светско првенство на ФИФА 1994 година
10 14 декември 1994 година Стадион Рамат Ган, Рамат Ган, Израел  Израел</img> Израел 1 – 0 1–1 Квалификации за УЕФА Евро 1996 година
11 7 јуни 1995 година Стадионул Генцеа, Букурешт, Романија  Израел</img> Израел 1 – 0 2–1 Квалификации за УЕФА Евро 1996 година
12 11 октомври 1995 година Стадионул Генцеа, Букурешт, Романија  Франција</img> Франција 1 – 2 1–3 Квалификации за УЕФА Евро 1996 година
13 24 април 1996 година Стадионул Генцеа, Букурешт, Романија  Грузија</img> Грузија 4 – 0 5–0 Пријателски

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Стеауа Букурешт

  • Дивизија А (10): 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1996–87 (запис, 1996–997 )
  • Куп на Романија (6): 1984–85, 1986–87, 1988–89, 1995–96, 1996–97, 1998–99
  • Суперкуп на Романија : 1994, 1995, 1998 година
  • Европски куп : 1985–86, вицешампион: 1988–89
  • Суперкуп на Европа : 1986 година
  • Вицешампион на Интерконтиненталниот куп : 1986 година
  • Забелешка: Лакатуш е романскиот фудбалер кој освои најмногу домашни награди.

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Decizie istorica la Steaua“.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EU.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Ilie Dumitrescu
Steaua captain
1994–1999
Наследник
Miodrag Belodedici
Претходник
Septimiu Câmpeanu
Steaua Top Scorer
1983–1984
Наследник
Victor Pițurcă