Станислав Микулски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Stanisław Mikulski
Роден(а)1 мај 1929(1929-05-01)
Łódź, Poland
Починал(а)27 ноември 2014(2014-11-27) (возр. 85)
Warsaw, Poland
ЗанимањеActor

Станислав Микулски (1 мај 1929 година - 27 ноември 2014 година [1] ) бил полски актер во театар, на телевизија и филмски актер и водител на Кочо Фортуни (полската верзија на <i id="mwEg">Тркало на среќата</i> ).

Микулски ја стекнал славата за својата главна улога во телевизиската серија 1967-68 г. „<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Stawka_wi%C4%99ksza_ni%C5%BC_%C5%BCycie" rel="mw:ExtLink" title="Stawka większa niż życie" class="cx-link" data-linkid="38">Stawka większa niż życie</a>“ . Како резултат на тоа што бил типичен како Ханс Колс, тој се насочил кон театарската работа. Во 1983 година бил член на жирито на 13-тиот меѓународен филмски фестивал во Москва .[2]

Gr aktb aktora na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach со Варшава

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • Godziny nadziei (1955)
  • Kanał (1956)
  • Ewa chce spać (1957)
  • Dwaj panowie N (1961)
  • Ostatni kurs (1963)
  • Skąpani w ogniu (1963)
  • Powrót na ziemię (1966)
  • Stawka większa niż życie (1967-1968)
  • Ostatni świadek (1969)
  • Samochodzik i templariusze (1971)
  • Zaczarowane podwórko (1974)
  • Sekret Enigmy (1979)
  • Miś (1980)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Hans Kloss actor Stanislaw Mikulski dies“. Polskie Radio dla Zagranicy. Посетено на 11 February 2019.
 2. „13th Moscow International Film Festival (1983)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 7 November 2013. Посетено на 28 January 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]