Прејди на содржината

Георги Сталев Поповски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георги Сталев Поповски
Роден 22 април 1930(1930-04-22)(94 г.)
Витолиште, Вардарска Бановина, Кралство Југославија

Георги Сталев Поповски (Витолиште, Прилепско, 22 април 1930) — македонски поет, прозаист, драмски писател, научен работник, преведувач. Тој е доктор по филолошки науки и универзитетски професор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Сталев Поповски е роден е на 22 април 1930 година во селото Витолиште, Мариово, Прилепско. Филозофски факултет завршил во Скопје. Бил долгогодишен уредник на списанието „Современост“. Член е на ДПМ од 1956 година. Добитник е на наградите: „Климент Охридски“, „13 Ноември“ во 1981[2], „Златен венец“ на фестивалот МЕС-Сараево, Медал од Фондот на Лермонтов - Москва, „Григор Прличев“ и „Кирил Пејчиновиќ“.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Смев на крвта (роман, 1960),
 • Преглед на македонската книжевност од 19 век (1963),
 • Гороломник пред својот крст (поезија, 1968),
 • Македонскиот верс (студија, докторска дисертација, 1970),
 • Зелени гранчиња лаври (роман за деца и млади, 1971),
 • Болен Дојчин (драма во стихови, 1971),
 • Ангелина (драма во стихови, 1972),
 • Девет портрети од светската книжевност (1974),
 • Приближувања I (есеи и огледи, 1974),
 • Расколникот од Хетиим или Џинот (драма во стихови, 1975),
 • Самуил (драма во стихови, 1980),
 • Приближувања II (есеи и огледи, 1983),
 • Вториот Омир (поема, 1988),
 • Бесоница (поема, 1993),
 • Последните сто години македонска книжевност (студија, 1994),
 • Едно можно читање на Рациновите „Бели мугри“ (студија, 1994),
 • Јас Константин Македонијата (поезија, 1996),
 • Маски (поезија, 1998)
 • Мала антологија на француската поезија (1964),
 • Антологија на француската поезија од нејзините почетоци до XX век (1977),
 • Антологија македонске критике (на српски јазик, 1978),
 • Мртвите не умреле во нас (антологија на руската поезија од 19 век, 2000).
 • Неговите драми (Болен Дојчин, Ангелина, Расколникот од Хетиим или Џинот, и Самуил) беа издадени во едно издание од страна на издавачката куќа Матица Македонска во 2002-та година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Republičkata zaednica na kulturata (2006). Sovremenost: literatura, umetnost, opštestveni prašanja (54. изд.). Kn-vo "Kočo Racin".
 2. „Добитници на награди „13 Ноември". Град Скопје. Архивирано од изворникот на 2012-05-06. Посетено на 2011-01-12.
 3. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 212 - 213.
 4. „ДРАМИ - Клуб Матица“. matica.com.mk. 2021-08-19. Посетено на 2022-10-21.