Фреди Хабард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Freddie Hubbard
Основни податоци
Родено имеFrederick Dewayne Hubbard
ПотеклоIndianapolis, Indiana, United States
Жанр(ови)Jazz, Bebop, Hard bop, Post bop
Занимање/њаMusician, bandleader, composer
Инструмент(и)Trumpet, Flugelhorn, Cornet, French horn, Mellophone
Години активност1958–2008
Прод. куќа/ќиАтлантик Рекордс, Columbia, CTI, Blue Note
Сродни групиHerbie Hancock, Wayne Shorter, Ornette Coleman

Фредерик Dewayne "Фреди" Хабард (април 7, 1938 – 29 декември 2008)[1] бил Американски џез трубач. Тој беше познат првенствено за играње во bebop, тешко bop и пост-bop стилови, од почетокот на 1960-тите години па наваму. Неговата непогрешлив и влијателни тон придонесе кон нови перспективи за модерниот џез и bebop.[2]

Кариера-почетоци[уреди | уреди извор]

Хабард почна да игра на mellophone и труба во неговото училиште бендот на Арсенал Техничката Висока Школа во Индијанаполис, Индијана. Трубач Ли Katzman, поранешен sideman со Стен Kenton, препорачува дека тој го започне проучувањето на Артур Јордан Конзерваториум за Музика (сега Јордан Колеџ за Уметност во Батлер Универзитетот) со Макс Woodbury, директорот трубач на Индијанаполис Симфониски Оркестар. Во младоста Хабард работеа на локално ниво со браќата Wes и Монахот Монтгомери и работеше со басистот Лари Ridley и saxophonist Џејмс Spaulding. Во 1958 година, на возраст од 20, тој се пресели во Њујорк, и почна да се играат со некои од најдобрите џез играчи на ерата, вклучувајќи Philly Џо Џонс, Sonny Rollins, Слајд Хемптон, Ерик Dolphy, J. J. Џонсон, и Quincy Jones. На 19 јуни 1960 година Хабард го направи својот прв рекорд како водач, Отворен Сусам на почетокот на неговиот договор со Сините Забелешка Евиденција, со saxophonist Тина Брукс, пијанист McCoy Tyner, басистот Сем Џонс, и тапанарот Клифорд Џарвис. Шест дена подоцна тој се врати на корист за да се Брукс, и снимени со него на Вистински Син.

1960-тите години[уреди | уреди извор]

Во декември 1960 година, Хабард беше поканета да се игра на Ornette Колман's Free Џез по Колман слушнале него настапуваат со Не Цреша.[3]

Потоа во Мај 1961 Година, Хабард одигра на Olé Coltrane, John Coltrane's конечен снимање сесија за Атлантик Рекордс. Заедно со Ерик Dolphy, Хабард беше само sideman кој се појави на двете Olé и Африка/Месинг, Coltrane е првиот албум со Импулс!. Подоцна, во август 1961 година, Хабард снимен Подготвени за Фреди (Blue Note), кој исто така беше неговата прва соработка со saxophonist Wayne Shorter. Хабард се приклучи Пократок подоцна во 1961 година кога го замени Ли Морган во Уметноста Blakey's Џез Амбасадори. Тој играше на неколку Blakey снимки, вклучувајќи Караван, Ugetsu, Мозаик, и Бесплатна За Сите. Во сите, во текот на 1960-тите, тој го сними осум студиски албуми, како bandleader за Blue Note, и повеќе од две дузина како sideman.[4] Хабард остана со Blakey до 1966 година, оставајќи да се формираат првите на неколку мали групи на неговиот сопствен, за што постои, меѓу другото, својот Син забелешка вонреден Џејмс Spaulding, пијанист Кени Barron и тапанарот Луис Hayes. Оваа група снимен за Атлантикот.

Тоа беше во тоа време тој почна да се развие свој звук, дистанцирање себе од раните влијанија на Клифорд Браун и Морган, и освои Downbeat џез списанието "New Star" награда на труба.[5]

Во текот на 1960-тите Хабард игра како sideman на некои од најважните албуми од таа ера, вклучувајќи Оливер Нелсон's Блуз и Апстрактот Вистината, Ерик Dolphy's Out за Ручек, Herbie Hancock's Maiden Патување, и Wayne Shorter's Speak No Evil.[6] Хабард беше опишан како "најбрилијантните трубач од една генерација на музичари кои стојат со една нога во "тонски' џез и други во atonal камп".[7] Иако тој никогаш не се целосно го прифатија слободни џез на 1960-тите години, тој се појавил на две од неговите ознака за земја албуми: Колман на Слободниот Џез и Coltrane е Вознесение, како и на Sonny Rollins' 1966 "Нова Работа" песна "Исток Бродвеј Трчаат" со Elvin Џонс и Џими Гарнизон.

На 1970-тите[уреди | уреди извор]

Хабард со Хари Авраам

Хабард постигне својот најголем популарната успех во 1970-тите, со серија на албуми за Верата Тејлор и неговата издавачка куќа CTI Евиденција, overshadowing Стенли Turrentine, Хуберт Закони, и Џорџ Бенсон.[8] Иако неговата почетокот на 1970-тите џез албуми Црвена Глина, Првата Светлина, Директно Живот, и Небото се Нурне беа особено добро примени и се смета меѓу најдобрите негови дела, албуми тој го сними подоцна во декадата беа нападнати од страна на критичарите за нивните commercialism. Првата Светлина освои 1972 Grammy Награда и вклучени пијанисти Herbie Hancock и Ричард Wyands, guitarists Ерик Gale и Џорџ Бенсон, басистот Рон Картер, тапанарот Џек DeJohnette, и percussionist Airto Moreira.[9] Во 1994 година, Хабард, соработува со Чикаго џез вокалист/ко-писател Кетрин Витни, имаше текстот поставен на музика на Првата Светлина.[10]

Во 1977 година Хабард се приклучи со Herbie Hancock, Тони Вилијамс, Рон Картер и Wayne Shorter, членовите на средината на шеесеттите години Мајлс Дејвис Квинтет, во за една серија на гостувања. Неколку живи снимки од оваа група беа објавени како VSOP, VSOP: Квинтет, VSOP: Бура во Колосеумот (сите 1977) и VSOP: Живеат Под Небото (1979).[2]

Хабард е труба играње беше избрана на патеката "Zanzibar", од 1978 Били Џоел албум 52-та Улица (1979 Grammy Награда за Победникот за Најдобар Албум). Песната завршува со исчезнат во текот на Хабард е перформанси. "Unfaded" верзија беше објавена во 2004 година, Били Џоел кутија сет Мојот Живот.

Подоцна во животот[уреди | уреди извор]

Во 1980-тите Хабард повторно беше водечка во свој џез група – овој пат со Били Детето и Лари Klein, меѓу другото, како членови – привлекување поволни критики, играње на концерти и фестивали во САД и Европа, често во друштво на Џо Хендерсон, игра repertory на хард-bop и модални-џез парчиња. Хабард играше во Монтереј Џез Фестивал во 1980 година и во 1989 година (со Боби Hutcherson). Тој играше со Вуди Шо, снимање со него во 1985 година, и две години подоцна снимен Stardust со Benny Golson. Во 1988 година тој се здружи уште еднаш со Blakey на ангажман во Холандија, од кои дојдоа се Чувствуваат Ветрот. Во 1988 година, Хабард игра со Elton John, придонесувајќи труба и flugelhorn и труба solos на патеката "Мона Lisas и Луд Hatters (Part Two)" за Јован Рег Штрајкови Назад албум. Во 1990 година тој се појави во Јапонија headlining Американско-Јапонски концерт пакет кој, исто така, избрана Elvin Џонс, Виктор Среќа, пијанисти Џорџ Дјук и Benny Зелена, бас играчи Рон Картер, и Руфус Рид, со џез и вокалист Salena Џонс. Тој, исто така, врши во Варшава Џез Фестивал, на кој Живеат во Варшава Џез Фестивал (Jazzmen 1992) беше снимен.[2]

По долго неуспех на здравствени проблеми и сериозни усна повреда во 1992 година, каде што тој пукната неговата горна усна, а потоа се развива инфекција, Хабард беше повторно играјќи и снимање повремено, дури и ако не е на високо ниво кој го постави за себе за време на неговиот претходен кариера.[11] Неговиот најдобар евиденција рангирана со најдобрите во своето поле.[12]

Наследство и почести[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Националниот Фонд за Уметност доделуваат Хабард својата највисока чест во џез, НАВ Џез Мајстори Награда.[5]

На 29 декември 2008 година, Хабард почина во Шерман Oaks, Калифорнија од компликации предизвикани од срцев удар тој страдаше на ноември 26.[13]

Фреди Хабард имаше блиски врски со Џез Основа на Америка во неговите подоцнежни години. Тој е цитиран како вели, "Кога имав congestive heart failure и не може да работи, Џез Фондацијата платени мојата хипотека за неколку месеци и спаси мојот дом! Му благодариме на Бог за тие луѓе."[14] Џез Основа на Америка Музичари' Итни Фонд се грижеше за него во време на болест. По неговата смрт, Хабард е имот побара дека се ослободени од данок донации бидат направени во неговото име на Џез Основа на Америка.[14]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Како водач[уреди | уреди извор]

Sortable табела со снимање датум како primal цел, "година", го покажува датумот на првото објавување.

Title Year Label
Open Sesame 1960 Blue Note
Goin' Up 1960 Blue Note
Hub Cap 1961 Blue Note
Ready for Freddie 1961 Blue Note
The Artistry of Freddie Hubbard 1962 Impulse!
Hub-Tones 1962 Blue Note
Here to Stay 1962 Blue Note
The Body & the Soul 1963 Impulse!
Breaking Point 1964 Blue Note
Blue Spirits 1965 Blue Note
The Night of the Cookers 1965 Blue Note
Jam Gems: Live at the Left Bank 1965 Label M
Backlash 1966 Atlantic
High Blues Pressure 1968 Atlantic
A Soul Experiment 1969 Atlantic
The Black Angel 1970 Atlantic
The Hub of Hubbard 1970 MPS
Red Clay 1970 CTI
Straight Life 1970 CTI
Sing Me a Song of Songmy 1971 Atlantic
First Light 1971 CTI
Sky Dive 1973 CTI
Keep Your Soul Together 1973 CTI
Freddie Hubbard/Stanley Turrentine in Concert Volume One 1974 CTI
In Concert Volume Two with Stanley Turrentine 1974 CTI
Polar AC 1975 CTI
High Energy 1974 Columbia
Gleam 1975 Sony (Japan)
Liquid Love 1975 Columbia
Windjammer 1976 Columbia
Bundle of Joy 1977 Columbia
Super Blue 1978 Columbia
The Love Connection 1979 Columbia
Skagly 1979 Columbia
Live at the North Sea Jazz Festival 1980 Pablo
Mistral with Art Pepper 1981 Liberty
Outpost 1981 Enja
Splash 1981 Fantasy
Rollin' 1982 MPS
Keystone Bop Vol. 2: Friday & Saturday 1996 Prestige
Keystone Bop: Sunday Night 1982 Prestige
Born to Be Blue 1982 Pablo
Ride Like the Wind 1982 Elektra/Asylum
Above & Beyond 1982 Metropolitan
Back to Birdland 1982 Real Time
Sweet Return 1983 Atlantic
The Rose Tattoo 1983 Baystate (Japan)
Double Take with Woody Shaw 1985 Blue Note
Life Flight 1987 Blue Note
The Eternal Triangle with Woody Shaw 1987 Blue Note
Feel the Wind with Art Blakey 1988 Timeless
Times Are Changing 1989 Blue Note
Topsy - Standard Book 1989 Alpha/Compose
Bolivia 1991 Music Masters
At Jazz Jamboree Warszawa '91: A Tribute to Miles 2000 Starburst
Live at Fat Tuesday's 1992 Music Masters
Blues for Miles 1992 Evidence
MMTC: Monk, Miles, Trane & Cannon 1995 Music Masters
New Colors 2001 Hip Bop
On the Real Side 2008 Times Square
Main artist Title Label Year
Manny Albam The Soul of the City Solid State 1966
Roberto Ávila & Sarava Come to Brazil Sonet 1989
George Benson The Other Side of Abbey Road A&M/CTI 1969
Walter Benton Out of this World Jazzland 1960
Art Blakey Mosaic Blue Note 1961
Art Blakey Buhaina's Delight Blue Note 1961
Art Blakey A Jazz Hour with Art Blakey's Jazz Messengers: Blues March Jazz Hour 1961 [1992]
Art Blakey Three Blind Mice United Artists 1962
Art Blakey Caravan Riverside 1962
Art Blakey Ugetsu Riverside 1963
Art Blakey Kyoto Riverside 1964
Art Blakey Free for All Blue Note 1964
Art Blakey Golden Boy Colpix 1964
Art Blakey Soul Finger Limelight 1965
Tina Brooks True Blue Blue Note 1960
Kenny Burrell God Bless the Child CTI 1971
George Cables Cables' Vision Contemporary 1979
Betty Carter Droppin' Things Verve 1990
Ornette Coleman Free Jazz: A Collective Improvisation Atlantic 1960
John Coltrane Olé Coltrane Atlantic 1961
John Coltrane Africa/Brass (ensemble) Impulse! 1961
John Coltrane Ascension Impulse! 1965
Richard Davis Muses for Richard Davis MPS 1969
Eric Dolphy Outward Bound New Jazz 1960
Eric Dolphy Out to Lunch! Blue Note 1964
Kenny Drew Undercurrent Blue Note 1960
Charles Earland Leaving This Planet Prestige 1973
Bill Evans Interplay Riverside 1962
-
 Booker Ervin  Booker and Brass  Pacific Jazz records 1967 
Joe Farrell Sonic Text Contemporary 1980
Curtis Fuller Boss of the Soul-Stream Trombone Warwick 1960
Curtis Fuller Soul Trombone Impulse! 1961
Curtis Fuller Cabin in the Sky Impulse! 1962
Dizzy Gillespie, Clark Terry and Oscar Peterson The Trumpet Summit Meets the Oscar Peterson Big 4 Pablo 1980
Dizzy Gillespie, Clark Terry and Oscar Peterson The Alternate Blues Pablo 1980
Benny Golson Pop + Jazz = Swingjazz part also released as Just Jazz! Audio Fidelity 1961
Benny Golson Take a Number from 1 to 10 Argo 1961
Dexter Gordon Doin' Allright Blue Note 1961
Dexter Gordon Clubhouse Blue Note 1964
Dexter Gordon Generation Prestige 1972
Dexter Gordon The Other Side of Round Midnight Blue Note 1986
Slide Hampton Slide Hampton and His Horn of Plenty Strand 1959
Slide Hampton Sister Salvation Atlantic 1960
Slide Hampton Drum Suite Epic 1962
Herbie Hancock Takin' Off Blue Note 1962
Herbie Hancock Empyrean Isles Blue Note 1964
Herbie Hancock Maiden Voyage Blue Note 1965
Herbie Hancock Blow-Up MGM 1966
Herbie Hancock VSOP Columbia 1977
Herbie Hancock VSOP: The Quintet Columbia 1977
Herbie Hancock VSOP: Tempest in the Colosseum Columbia 1977
Herbie Hancock VSOP: Live Under the Sky Columbia 1979
Herbie Hancock Round Midnight (Soundtrack) Columbia 1986
Jimmy Heath The Quota Riverside 1961
Jimmy Heath Triple Threat Riverside 1962
Joe Henderson Big Band Verve 1996
Andrew Hill Pax Blue Note 1965 [1975]
Andrew Hill Compulsion!!!!! Blue Note 1965
Bobby Hutcherson Dialogue Blue Note 1965
Bobby Hutcherson Highway One Columbia 1978
Milt Jackson Sunflower CTI 1973
Billy Joel 52nd Streettrumpet on "Zanzibar" only Columbia 1978
Elton John Reg Strikes Back Rocket/Mercury 1988
J. J. Johnson J.J. Inc. Columbia 1961
Quincy Jones I Dig Dancers Mercury 1960
Quincy Jones Walking in Space A&M/CTI 1969
John Lewis Essence Atlantic 1962
Kirk Lightsey Temptation Timeless 1991
Ronnie Mathews Doin' the Thang! Prestige 1963
Jackie McLean Bluesnik Blue Note 1961
The Modern Jazz Quartet MJQ & Friends: A 40th Anniversary Celebration Atlantic 1994
Wes Montgomery Fingerpickin Pacific Jazz 1958
Wes Montgomery Road Song A&M 1968
Hank Mobley Roll Call Blue Note 1960
Alphonse Mouzon By All Means Pausa 1980
Oliver Nelson The Blues and the Abstract Truth Impulse! 1961
Duke Pearson Dedication! Jazzline/Prestige 1961 [1970]
Duke Pearson Sweet Honey Bee Blue Note 1966
Duke Pearson The Right Touch Blue Note 1967
Oscar Peterson Face to Face Pablo 1982
Sam Rivers Contours Blue Note 1965
Max Roach Drums Unlimited Atlantic 1965
Sonny Rollins East Broadway Run Down Impulse! 1966
Rufus Numbers ABC 1979
Poncho Sanchez Cambios 1991
Don Sebesky Giant Box CTI 1973
Lalo Schifrin Once a Thief and Other Themes Verve 1965
Wayne Shorter Wayning Moments Vee-Jay 1962
Wayne Shorter Speak No Evil Blue Note 1964
Wayne Shorter The Soothsayer Blue Note 1965
Wayne Shorter The All Seeing Eye Blue Note 1965
Leon Thomas A Piece of Cake Palcoscenico
Stanley Turrentine Sugar CTI 1970
McCoy Tyner Together Milestone 1978
McCoy Tyner Quartets 4 X 4on three tracks as part of one quartet Milestone 1980
Cedar Walton Soundscapes Columbia 1980
Randy Weston Uhuru Afrika Roulette 1960
Randy Weston Blue Moses CTI 1972

Filmography[уреди | уреди извор]

 • 1981 Studiolive (Sony)[15]
 • 1985 Една Ноќ со Сини Забелешка
 • 2004 Живеат на Село Претходница (Бесмртен)[16]
 • 2005 Сите Блуз (FS Светски Џез)[17]
 • 2009 Фреди Хабард: Еден на еден Вид

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Freddie Hubbard Dies“. Downbeat. December 29, 2008. Посетено на 2013-08-12. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 Scott Yanow. „Freddie Hubbard | Biography“. AllMusic. Посетено на 2013-08-12.
 3. Martin Williams, sleeve notes to Free Jazz (1960)
 4. „Freddie Hubbard The Blue Note Years 1960–1965. Dan Miller Jazz. Посетено на 2013-08-12.
 5. 5,0 5,1 "Freddie Hubbard", NEA Jazz Masters, 2006.
 6. Larkin, Colin.
 7. Berendt, Joachim E (1976). The Jazz Book. Paladin. стр. 191.
 8. Scott Yanow, Jazz on Record: The First Sixty Years, Backbeat Books, 2003, p. 821 – ISBN 0-87930-755-2
 9. Thom Jurek. „First Light – Freddie Hubbard | Songs, Reviews, Credits, Awards“. AllMusic. Посетено на 2013-08-12.
 10. „LoroMusic.com and Gopam Enterprises“. Gopammusic.com. Посетено на 2013-08-12.
 11. „Freddie Hubbard @ All About Jazz“. Allaboutjazz.com. Посетено на 2013-08-12.
 12. Yanow, Scott.
 13. Heckman, Don (December 30, 2008). „Freddie Hubbard, jazz trumpeter, dies at 70“.
 14. 14,0 14,1 "Freddie Hubbard", Jazz Foundation of America.
 15. „Studiolive – Freddie Hubbard | Songs, Reviews, Credits, Awards“. AllMusic. Посетено на 2013-08-12.
 16. „Live at the Village Vanguard – Freddie Hubbard | Songs, Reviews, Credits, Awards“. AllMusic. June 29, 2004. Посетено на 2013-08-12.
 17. „All Blues [DVD] – Freddie Hubbard | Songs, Reviews, Credits, Awards“. AllMusic. July 19, 2005. Посетено на 2013-08-12.