Прејди на содржината

Оливера Марковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оливера Марковиќ (Белград, 3 мај 1925 — Белград, 2 јули 2011) — српска и југословенска глумица и пејачка. Според анкетата на весникот Вечерње новости, таа се наоѓа на третото место на списокот на најголемите српски глумици на 20 век.[1] Нејзината кариера траела 60 години при што играла во повеќе од 100 филмови и 40 телевизиски серии.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кариера[уреди | уреди извор]

Оливера Марковиќ се прославила уште на почетокот на 1950-тите со својата улога во театарската претстава „Мачка на вжештениот лимен покрив“ на Тенеси Вилијамс и „Лов на вештерки“ на Артур Милер.[2]

Признанија и значење[уреди | уреди извор]

Оливера Марковиќ е тема на краткиот расказ “Фактот како фикција“ на македонската писателка Оливера Ќорвезироска од 2021 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KST International“. Kstplaneta.com. Архивирано од изворникот на 19. 01. 2012. Посетено на 21. 1. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. Предлошка:Ен „-{Оливера Марковић — Кратка биографија}-“. ИМДБ. Посетено на 12. април 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Оливера Ќорвезироска, Престапни години (прозен календар). Скопје: Бегемот, 2021, стр. 57.