Прејди на содржината

Семрежна филмска база на податоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ИМДБ)
Семрежна филмска база на податоци
The Internet Movie Database
Вид место
база на податоци на филмови, телевизиски емисии и видеоигри
Достапно наанглиски
СопственикAmazon.com
СоздавачКол Нидем
Адресаimdb.com
Место на Алекса 47 (февруари 2017)[1]
Комерцијалнода
Зачленувањепо избор

Семрежна филмска база на податоци (англиски: Internet Movie Database или скратено IMDb) — опсежна семрежна база на информации за филмови, глумци, телевизиски емисии, членови на продукциската структура, како и на видеоигри.

IMDb започнува да работи на 17 октомври 1990 година. Од 1998 г, се наоѓа во сопственост на Amazon.com.

Во јануари 2017 година, IMDb има приближно 4,1 милиони наслови (вклучувајќи епизоди на серии) и 7,7 милиони личности во својата база на податоци[2] како и 70 милиони регистрирани корисници.

Наводи

  1. „Imdb.com Site Info“. Alexa Internet. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2014-06-21.
  2. „Stats“. IMDb.

Надворешни врски