Алексеј Жуканенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексеј Жуканенко
Позицијакрилен центар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК Динамо Москва
Роденмај 18 1986 (1986-05-18) (35 г.)
Алмати, СССР
НационалностРусин
Проф. кариера2002–
Репрезентација

Алексеј Жуканенко (руски: Алексей Юрьевич Жуканенко, роден на 18 мај 1986 во Алмати) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Динамо Москва на позиција крилен центар.