Таихо Коки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таихо Коки во 1961 година

Таихо Коки (大鵬幸喜, Taihō Kōki, 29 мај 1940, роден како Коки Наја (Kōki Naya)) — јапонски сумо борач. Тој е обично се смета за најголемиот сумо борач на повоениот период. Тој станал јокозуна во 1961 и бил најмладиот во тоа време, и тој рекорд го освоил на 32 турнири во периодот од 1960 до 1971 година. Неговата доминација е таква што тој освоил шест турнири по ред на две одделни пригоди.

Поврзано[уреди | уреди извор]