Џо Пас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џо Пас
Joe Pass
1975
Биографски податоци
Родено име Џозеф Антони Пасалакуа
Joseph Anthony Passalaqua
Роден(а) 13 јануари, 1929
во Њу Бранзвик,
Њу Џерси, САД
Починал(а) 23 мај 1994
Жанрови Џез, бебоп
Занимања Музичар, композитор
Инструменти Гитара
Период на активност 1943–1994
Издавачи Concord, Pablo
Pacific Jazz

Џо Пас (англиски: Joe Pass), роден како Џозеф Антони Пасалакуа (Joseph Anthony Passalaqua) 13 јануари 192923 мај 1994 е прославен американски гитарист, еден од најголемите гитаристи во историјата на џезот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]