Клара Шуман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клара Шуман

Клара Шуман (родена како: Клара Џозефина Вик, Лајпциг, 13 септември 1819 - Франкфурт на Мајна, 20 мај 1896) била германски пијанист, композитор и учител.

Таа студирала музика по барање на нејзиниот татко и на осум години ја започнала својата прва турнеја како пијанист. Таа ги играла делата на Моцарт, Бах, Бетовен, Менделсон, Шопен и д-р Во 1840 година Таа се омажила за Роберт Шуман. Од тогаш таа имала направено помалку, но по смртта на нејзиниот сопруг 1856 година, таа повторно одржала концерти во Германија и Англија.

Нејзиниот лик бил на банкнота од 100 германски марки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]