Макс Регер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макс Регер
Макс Регер (19 март 1873 - 11 мај 1916)

Макс Регер (19 март 1873 - 11 мај 1916), германски композитор, пијанист и музички педагог, претставник на доцниот романтизам.

Живот[уреди | уреди извор]

Роден е во Бранд, Кралство Баварија. Студирал музика во Минхен и Висбаден со Хуго Рајман. Од 1907 тој работи во Лајпциг, каде што бил директор на универзитетот до 1908 и професор по компонирање на конверзаториумот сè до неговата смрт.