Марк Џон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк Џон
Mark St. John
Родено име Марк Лесли Нортон
Mark Leslie Norton
Роден(а) 7 февруари 1956
Потекло Холивуд, Калифорнија, САД
Починал(а) 5 април, 2007, Њујорк, Њујорк
Жанрови хард рок, хеви метал
Занимања гитарист
Инструменти гитара
Период на активност 1984 - 1998
Соработници Kiss
White Tiger

Марк Лесли Нортон (англиски: Mark Leslie Norton), попознат како Марк Џон (Mark St. John) (7 февруари, 19565 април, 2007) бил американски гитарист најпознат по неговото членство во рок групата Kiss. Починал утрото на 5 април 2007 од мозочно крвавење.