Марк Џон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Џон
Mark St. John
Родено имеМарк Лесли Нортон
Mark Leslie Norton
Роден(а)7 февруари 1956
ПотеклоХоливуд, Калифорнија, САД
Починал(а)5 април 2007, Њујорк, Њујорк
Жанровихард рок, хеви метал
Занимањагитарист
Инструментигитара
Период на активност1984 - 1998
СоработнициKiss
White Tiger
Марк Џон

Марк Лесли Нортон (англиски: Mark Leslie Norton), попознат како Марк Џон (Mark St. John) (7 февруари 19565 април 2007) бил американски гитарист најпознат по неговото членство во рок групата Kiss. Починал утрото на 5 април 2007 од мозочно крвавење.