Жорж Дантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Anonyme - Portrait de Georges Danton (1759-1794), orateur et homme politique - P712 - musée Carnavalet.jpg

Жорж Дантон (6 октомври 1759 - 5 април 1794), француски револуционер, противник на монархијата во Француската буржоаска револуција. Тој беше жртва на јакубинскиот терор.