Кристоф Вандевале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристоф Вандевале
Вандевале на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело име Кристоф Вандевале
Роден 5 април 1985 (1985-04-05) (воз. 33 г.)
Кортрејк, Белгија
Висина 1,80 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Пензиониран
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2006–2007 Беверен 2000
Професионални клубови
2008–2010
2011–2013
2014–2015
Топспорт Вландерен
Квик Степ
Трек Фактори Рејсинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Jersey rainbow chrono.svg Светски првак во екипен хронометар (2012, 2013)
MaillotBélgica.PNG Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014)
ГП Кантон Аргау (2010)
Последна промена
22 мај 2017

Кристоф Вандевале (холандски: Kristof Vandewalle; р. 5 април 1985 во Кортрејк) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2008-2015.

Додека бил член на екипата Омега Парма-Квик Степ,[1] освоил две последователни екипни хронометри на Светското првенство и две последователни национални хронометарски трки.

Во сезоната 2014, Вандевале ќе вози за екипата Трек Фактори Рејсинг[2] по три сезони со Омега Парма-Квик Степ и неговиот претходник Квик Степ. Негова прва победа во боите на екипа, била третото национално хронометарско првенство во мај 2014 година.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2007
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 3
8. Краен пласман Триптик де Мон ет Шато
2008
6. Дуо Норман
8. Вламсе Пејл (со Барт Ванхеле)
2010
1. ГП Кантон Аргау
4. Тре Вали Варезин
7. Краен пласман Трка околу Валонија
7. ГП Пино Керами
8. Краен пласман Трка околу Баварија
10. Друјвенкурс Оверајсе
2012
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 2b (ТТТ) Тур де л’Ен
2013
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско екипно хронометарско првенство
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Пролог
3. Дуо Норманд (со Жилиен Вермот)
7. Краен пласман Трка околу Белгија
2014
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 (ITT) Трка околу Полска
1. Етапа 7 Трка околу Австрија
9. Краен пласман Три дена Западна Фландрија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]