Џос Стоун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џос Стоун на џез фестивал во Стокхолм, 2009 година

Џоселин Ева Стокер (родена на 11 април 1987 година), попозната по нејзиното сценско име Џос Стоун, е англиска пејачка, текстописец и глумица. Таа стана позната кон крајот на 2003 година со нејзиниот деби-албум со повеќе платина, The Soul Sessions, кој ја направи списокот на Меркур награда за 2004 година. Нејзиниот втор албум, слично мулти-платина Mind Body & Soul (2004), беше на врвот на британската албумска табела за една недела и го освои првите десет хитови "Ме имаш мене", најуспешниот сингл на Стоун на британскиот сингловит график досега. И албумот и синглот добија една номинација на Греми наградите 2005, додека самата Стоун беше номинирана за најдобар нов изведувач, а во годишната анкета на музички критичари БиБиСи од 2004 година, беше рангирана на петтото место како предвидено пробивање на чин 2004. Таа стана најмладиот британски женски пејач на врвот на табелата за албуми во Велика Британија. Третиот албум на Стоун, Воведувањето на Џос Стоун, објавен во март 2007 година, доби статус на златен рекорд од страна на RIAA и го освои второто највисоко деби за британскиот женски соло-изведувач на Билборд 200, и стана врв на петте албуми на Стоун во САД.

Таа го издаде својот четврти албум, Color Me Free!, на 20 октомври 2009 година, кој стигна до првите 10 на Билборд. Стоун го објави својот петти албум, LP1, на 22 јули 2011 година, кој стигна до првите 10 на Билборд. Во текот на нејзината кариера, Стоун има продадено 14 милиони записи ширум светот и се постави себеси како еден од најдобро продаваните души уметници од 2000-тите години, и најдобро продаваните британски уметници од нејзиното време. Нејзините први три албуми се продадоа над 2,722,000 примероци во САД, додека нејзините први два албуми се продадоа над 2 милиони примероци во Велика Британија.

Стоун заработил бројни признанија, вклучувајќи две Британски награди и една Греми награда од пет номинации. Таа исто така го направи своето филмско деби во 2006 година со фантастичниот авантуристички филм Ерагон и го направи своето деби на телевизијата што ја прикажува Ана од Клевс во серијата шоу "Тјудорс" во 2009 година. Стоун беше најмладата жена на листата "Сандеј тајмс" од 2006 година - годишна список на најбогатите луѓе во Велика Британија - со 6 милиони фунти. Во 2012 година, нејзината нето вредност се проценува на 10 милиони фунти, што е петти најбогат британски музичар под 30 години.