Вакцина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џонас Салк во 1955 година, држи шишиња за одгледување на култура за полио вакцини.

Вакцината е биолошки препарат кој го зголемува имунитетот кон некоја болест.