Лаксатив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глицерински супозитории кои се користат како лаксатив

Лаксативи, пургативи се супстанци кои ја омекнуваат столицата[1] и го зголемуваат движењето во цревата. Се користат во третманот и/или превенцијата на констипација.

Лаксативите се разликуваат според начинот на делување и несаканите ефекти кои може да ги предизвикаат.

Некои лаксативи содржат повеќе од една активна компонента. Можат да се користат орално или во форма на супозитории.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Constipation“ (PDF). www.digestive.niddk.nih.gov. National Digestive Diseases Information Clearinghouse. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-05-15. Посетено на 3 November 2014.