Минералокортикоид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Минералокортикоидите се група хормони кои го регулираат минералниот метаболизам и електролитната рамнотежа во организмот. Од овие хормони, најзначаен е алдостеронот.