Аналгетик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аналгетик — лек кој се користи за ублажување на болка. Зборот аналетик доаѓа од грчките зборови an- („без“) и algos („болка“).