ATC код P

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ATC кодот P Антипаразитски продукти, инсектициди и репеленти е дел од Анатомско-терапевтско-хемиска класификација, систем од алфанумерички кодови развиен од СЗО за класификација на лековите и други медицински производи.[1]

На национално ниво, ATC класификацијата може да вклучува и дополнителни кодови кои ги нема во оваа листа, која е според верзијата на СЗО.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ATC Индекс“. Колаборативен Центар за Методологија на Статистиката на Лекови при СЗО. http://www.whocc.no/atc_ddd_index/.