Бета блокатор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бета блокатори
β-блокатори
Класа на лек
Пропранолол
Скелетна формула на пропранололот, првиот клинички користен бета блокатор
УпотребаХипертензија, аритмија, и др.
Биолошки таргетбета рецептори
ATC кодC07
Надворешни врски
MeSHD000319
AHFS/Drugs.comDrug Classes
Consumer ReportsBest Buy Drugs
WebMDmedicinenet  rxlist

Бета блокатори се класа на лекови кои воглавно се користат во третман на кардијална аритмија, и да го заштитат срцето од следен срцев удар (миокарден инфаркт) после првиот срцев удар (секундарна превенција).[1] Тие исто така се користат во третманот на хипертензија, иако според сегашните водичи (од 2016) не претставуваат прв избор за иницијален третман за повеќето пациенти.[2][3]

Бета блокаторите се компетитивни антагонисти кои ги блокираат рецепторните места за ендогените катехоламини адреналин (епинефрин) и норадреналин (норепинефрин) на бета адренергичните рецептори.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Freemantle N, Cleland J, Young P, Mason J, Harrison J (June 1999). "beta Blockade after myocardial infarction: systematic review and meta regression analysis". BMJ. 318 (7200): 1730–7. doi:10.1136/bmj.318.7200.1730. PMC 31101. PMID 10381708.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Cruickshank JM (August 2010). "Beta blockers in hypertension". Lancet. 376 (9739): 415, author reply 415–6. doi:10.1016/S0140-6736(10)61217-2. PMID 20692524.
  3. Kaplan, Norman M. (October 2010). "Choice of therapy in primary (essential) hypertension: Clinical trials". UpToDate.