Тимолол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимолол
Timolol Structural Formula V2.svg
Timolol ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(S)-1-(tert-butylamino)-3-[(4-morpholin-4-yl-1,2,5-thiadiazol-3-yl)oxy]propan-2-ol
Клинички податоци
Заштитени имињаMany names worldwide
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa602022
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
орален, офталмички
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост60%
Метаболизамцрнодробен: 80%
Полувреме на елиминација2.5-5 hours
ЕкскрецијаРенална
Назнака
CAS-број26839-75-8 Yes check.svgОк
ATC кодC07AA06 S01ED01
PubChemCID: 33624
IUPHAR/BPS565
DrugBankDB00373 Yes check.svgОк
ChemSpider31013 Yes check.svgОк
UNII5JKY92S7BR Yes check.svgОк
KEGGD08600 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:9599 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL499 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC13H24N4O3S
Моларна маса316,42 g·mol−1
  (verify)

Тимолол е неселективен бета-адренергичен рецепторен антагонист индициран за третман на глауком, срцев напад, хипертензија и мигренозна главоболка.

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Најсериозни можни несакани ефекти на тимололот вклучуваат кардијална аритмија и бронхоспазам.

Несакани ефекти кога се нанесува на око се: чувство на печење, појава на црвенило на очите и др.