Прејди на содржината

Бисопролол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бисопролол
Систематско (IUPAC)
(RS)-1-{4-[(2-Isopropoxyethoxy)methyl]phenoxy}-
3-(isopropylamino)propan-2-ol
Клинички податоци
Заштитени имињаZebeta, Concor, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa693024
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
 • AU: C
Начин на издавање
 • CA: само
 • (Само со рецепт)
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост>90%
Врзување за белковините30%[1]
Метаболизам50% liver, CYP2D6, CYP3A4[2]
Полувреме на елиминација10–12 hours[3]
ЕкскрецијаKidney, fecal (<2%)
Назнака
CAS-број66722-44-9 Ок
ATC кодC07AB07
IUPHAR/BPS7129
DrugBankDB00612 Ок
ChemSpider2312 Ок
UNIIY41JS2NL6U Ок
KEGGD02342 Ок
ChEBICHEBI:3127 Ок
ChEMBLCHEMBL645 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC18H31NO4
Моларна маса325,45 g·mol−1
  (провери)

Бисопрололот е лек од групата на бета блокатори, кој се користи во терапијата на срцеви заболувања.[4] Тука спаѓаат тахиаритмија, висок крвен притисок, ангина пекторис, и срцева слабост.[4][5] Се зема преку уста.[4]

Вообичаени несакани ефекти вклучуваат главоболка, чувство на замор, дијареа и оток на нозете.[4] Потешките несакани ефекти вклучуваат влошување на астмата, блокирање на способноста да се препознае ниско ниво на глукоза во крвта, и влошување на срцевата слабост.[6] Постои загриженост дека употребата за време на бременоста може да биде штетна за плодот.[7] Бисопрололот спаѓа во групата на бета блокатори и дејстува селективно на β1 рецепторот.[4]

Биспорололот се наоѓа на Списокот на СЗО на есенцијални лекови.[8] Достапен е како генерички лек.[4][9] Во 2023, е четврти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 1,1 милиони рецепти.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bühring KU, Sailer H, Faro HP, Leopold G, Pabst J, Garbe A (1986). „Pharmacokinetics and metabolism of bisoprolol-14C in three animal species and in humans“. Journal of Cardiovascular Pharmacology. 8 (Suppl 11): S21–S28. doi:10.1097/00005344-198511001-00004. PMID 2439794. S2CID 38147937.
 2. Horikiri Y, Suzuki T, Mizobe M (March 1998). „Pharmacokinetics and metabolism of bisoprolol enantiomers in humans“. Journal of Pharmaceutical Sciences. 87 (3): 289–294. doi:10.1021/js970316d. PMID 9523980.
 3. Leopold G (1986). „Balanced pharmacokinetics and metabolism of bisoprolol“. Journal of Cardiovascular Pharmacology. 8 (Suppl 11): S16–S20. doi:10.1097/00005344-198511001-00003. PMID 2439789. S2CID 25731558.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Bisoprolol Fumarate“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 21 December 2016. Посетено на 8 December 2016.
 5. „Bisoprolol 2.5mg/5mg/10mg film coated tablet - Summary of Product Characteristics (SPC) - (eMC)“. medicines.org.uk. 18 February 2014. Архивирано од изворникот 20 December 2016. Посетено на 14 December 2016.
 6. „Bisoprolol - FDA prescribing information, side effects and uses“. drugs.com. Архивирано од изворникот 21 December 2016. Посетено на 14 December 2016.
 7. „Bisoprolol (Zebeta) Use During Pregnancy“. drugs.com. Архивирано од изворникот 21 December 2016. Посетено на 14 December 2016.
 8. World Health Organization (2019). World Health Organization model list of essential medicines: 21st list 2019. Geneva: World Health Organization. hdl:10665/325771. WHO/MVP/EMP/IAU/2019.06. License: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
 9. „Drugs@FDA: FDA Approved Drug Products“. Архивирано од изворникот 2015-02-25. Посетено на 2013-11-13.
 10. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.