Метопролол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метопролол
Систематско (IUPAC)
(RS)-1-(Изопропиламино)-3-[4-(2-метоксиетил)фенокси]пропан-2-ол
Клинички податоци
Заштитени имињаБлоксан, Мепинто, Пресолол
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682864
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
By mouth, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост50%[1]
Врзување за белковините12%
МетаболизамLiver via CYP2D6, CYP3A4
Полувреме на елиминација3-7 hours
ЕкскрецијаKidney
Назнака
CAS-број51384-51-1 Ок
ATC кодC07AB02
IUPHAR/BPS553
DrugBankDB00264 Ок
ChemSpider4027 Ок
UNIIGEB06NHM23 Ок
KEGGD02358 Ок
ChEBICHEBI:6904 Ок
ChEMBLCHEMBL13 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC15H25NO3
Моларна маса267.364 g/mol
Физички податоци
Точка на топење120 °C (248 °F)
  (провери)

Метопрололот е селективен блокатор на β1 рецепторите. Се користи во третманот на хипертензија, ангина пекторис и др. Исто така се користи за превенција на понатамошни проблеми со срцето после миокарден инфаркт.

Метопрололот првпат бил синтетизиран во 1969 година. Во 2023, е триесет и втори најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 184.000 рецепти.[2]

стереохемија[уреди | уреди извор]

Метопролол содржи стереоцентар и се состои од два енантиомери. Ова е рацемат, односно мешавина од 1: 1 (R) - и (S) -форма:[3]

Енантиомери на метопролол

CAS-Nummer: 81024-43-3

CAS-Nummer: 81024-42-2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Metolar 25/50 (metoprolol tartrate) tablet“ (PDF). FDA. Посетено на 5 May 2015.
  2. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.
  3. Rote Liste Service GmbH (Hrsg.): Rote Liste 2017 – Arzneimittelverzeichnis für Deutschland (einschließlich EU-Zulassungen und bestimmter Medizinprodukte). Rote Liste Service GmbH, Frankfurt/Main, 2017, Aufl. 57, ISBN 978-3-946057-10-9, S. 200.