Нифедипин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нифедипин
Nifedipine substance photo.jpg
Nifedipine.svg Nifedipine-from-xtal-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
3,5-dimethyl 2,6-dimethyl-4-(2-nitrophenyl)-1,4-dihydropyridine-3,5-dicarboxylate
Клинички податоци
Заштитени имињаAdalat, Procardia, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa684028
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C [1]
  • US: C (Ризикот не е отфрлен) [1]; N for extended-release[1]
Начин на
примена
by mouth, topical
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост45-56%
Врзување за белковините92-98%
МетаболизамGastrointestinal, Liver
Полувреме на елиминација2 hours
ЕкскрецијаKidneys: >50%, Biliary: 5-15%
Назнака
CAS-број21829-25-4 Yes check.svgОк
ATC кодC08CA05
IUPHAR/BPS2514
DrugBankDB01115 Yes check.svgОк
ChemSpider4330 Yes check.svgОк
UNIII9ZF7L6G2L Yes check.svgОк
KEGGD00437 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:7565 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL193 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC17H18N2O6
Моларна маса346.335 g/mol
Физички податоци
Точка на топење173 °C (343 °F)
  (провери)

Нифедипинот е лек кој се користи во третманот на ангина, хипертензија, Рејноов феномен и предвремени контракции во бременост.[2] Претставува лек од избор кај Принцметалова ангина.[2] Може да се користи во третманот на сериозна хипертензија при бременост.[2] Претставува блокатор на калциумовите канали од дихидропиридински тип.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Drugs.com pregnancy.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Nifedipine“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 2018-08-08. Посетено на Sep 17, 2019.