Прејди на содржината

Полио вакцина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полио вакцина
Опис на вакцината
Целна болестПолиомиелитис
Вид?
Клинички податоци
Заштитени имињаIpol, Poliovax, others
AHFS/Drugs.comMultum Consumer Information
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: Not assigned
Начин на
примена
Parenteral (IPV), By mouth (OPV)
Назнака
ATC кодJ07BF01 J07BF02 J07BF03 J07BF04
 НОк (што е ова?)  (провери)

Полио вакцината е вакцина која се користи во превенција на полиомиелитис.[1] Се користат два типа на вакцини: оние кои содржат инактивиран полиовирус која се администрира инјекционо (IPV) и атенуиран полиовирус која се дава преку уста (OPV).[1] Светската Здравствена Организација препорачува сите деца да бидат опфатени со вакцинација против полио.[1] Двете вакцини го искоренија полиомиелитисот во поголемиот дел од светот,[2][3] и го намалија бројот на пријавени случаи од околу 350,000 во 1988 до 22 случаи во 2017 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Polio vaccines: WHO position paper, March, 2016“ (PDF). Wkly Epidemiol Rec. 91 (12): 145–168. 25 март 2016. PMID 27039410. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 јуни 2016.
  2. Aylward RB (2006). „Eradicating polio: today's challenges and tomorrow's legacy“. Annals of Tropical Medicine and Parasitology. 100 (5–6): 401–13. doi:10.1179/136485906X97354. PMID 16899145.
  3. Schonberger L, Kaplan J, Kim-Farley R, Moore M, Eddins D, Hatch M (1984). „Control of paralytic poliomyelitis in the United States“. Rev. Infect. Dis. 6 Suppl 2: S424–6. doi:10.1093/clinids/6.Supplement_2.S424. PMID 6740085.
  4. „Does polio still exist? Is it curable?“. World Health Organization (англиски). Посетено на 2018-05-21.