Тина Тарнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ана Меј Булок, попозната по нејзиното сценско име Тина Тарнер (родена 26 ноември 1939 во Натбуш, Тенеси) е американска пејачка, танчерка и изведувач. Нејзиниот успех, доминантност, популарност и придонеси во рок музиката и ја дале титулата кралицата на рок & ролот.[1][2][3][4] Таа е позната во светски рамки по своите енергични претставувања на сцената, [2] моќниот глас и гласните концерти,[5] како и по нејзините долги и пропорционални нозе кои се сметаат за најпознати во шоу-бизнисот.[6][5].

Тарнер се смета за една од најпопуларните светски изведувачи и за најуспешен женски рок-уметник на сите времиња,[7] со продажба на близу 200 милиони копии од нејзините албуми на светско ниво.[8][9][10][11][12]

Светската турнеја на Тарнер насловена како Break Every Rule Tour имаше најголем број на продадени билети и беше посетена од близу четири милиони фанови. Исто така, Тарнер ги надмина и The Rolling Stones со својата турнеја во Европа именувана како Foreign Affair Tour во 1990 година и изведувајќи за четири милиони луѓе во само шест месеци. Нејзината турнеја од 1996 - Wildest Dreams Tour, беше изведена за 3,5 милиони фанови. Во 2000 година, таа ја лансираше турнејата Twenty Four Seven Tour.

Во 2008, Тарнер се појави за прв пат по осум години со светската турнеја Tina: Live in Concert Tour.[13][14] Оваа турнеја стана една од најмногу посетените во годината.

Во 2013 година, Тина Тарнер се откажала од американското државјанство и зела швајцарско државјанство.[15]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Дискографија на Тина Тарнер.

Турнеи[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rafferty, Terrence (27 јули 2008). „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll“. New York Times. http://movies.nytimes.com/movie/50095/Tina-Turner-Queen-of-Rock-n-Roll/overview. посет. 27 октомври 2008 г. 
 2. 2,0 2,1 Wolman, Baron. „Gallery of The Popular Image“. San Francisco Art Exchange. http://www.sfae.com/index.php?action=gallery&status=show_product&ID=549&PHPSESSID=e167966844d1d18c37. посет. 27 октомври 2008 г. 
 3. „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll (1984)“. New York Times. http://movies.nytimes.com/movie/50095/Tina-Turner-Queen-of-Rock-n-Roll/overview. посет. 3 септември 2208 г. 
 4. „Tina Turner on Stage“. San Francisco Art Exchange. http://www.sfae.com/index.php?action=gallery&status=show_product&ID=549&PHPSESSID=e167966844d1d18c37. посет. 3 септември 2008 г. 
 5. 5,0 5,1 http://tinaturner-fanclub.com/ Tina Turner International fanclub: Biography
 6. „President Welcomes Kennedy Center Honorees to the White House“. Whitehouse.gov. 4 декември 2005. http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2005/12/20051204.html. посет. 27 октомври 2008 г. 
 7. „Biography on Tina Turner“. Biography.com. A&E Television Networks. http://www.biography.com/search/article.do?id=9512276. посет. 3 септември 2008 г. 
 8. „Amway Global to be Presenting Sponsor of 'Tina Turner Live in Concert' 2008“. Reuters.com. 10 јули 2008. http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS169798+10-Jul-2008+PRN20080710. посет. 31 октомври 2008 г. 
 9. „Tina Turner 'One More Time: Live in Concert'“. Tomfraley.com. 18 септември 2008. http://tomfraley.com/tina-turner-one-last-time/. посет. 31 октомври 2008 г. 
 10. Cooksey, Gloria. „Tina Turner Biography: Contemporary Musicians“. Enotes.com. http://www.enotes.com/contemporary-musicians/turner-tina-biography. посет. 27 октомври 2008 г. 
 11. „Tina Turner heads for Brum city limits“. Expressandstar.com. 23 септември 2008. http://www.expressandstar.com/2008/09/23/tina-turner-heads-for-brum-city-limits/. посет. 27 октомври 2008 г. 
 12. Terry, Al (21 септември 2008). „Tina Turner Live Tickets – One Of The Biggest Selling Concert Tickets Ever“. Pressemeldungen.at. http://www.pressemeldungen.at/45469/tina-turner-live-tickets-%E2%80%93-one-of-the-biggest-selling-concert-tickets-ever/. посет. 27 октомври 2008 г. 
 13. Gundersen, Edna (30 септември 2008). „Tina Turner is back by popular demand“. USA Today. http://www.usatoday.com/life/music/news/2008-09-30-turner-main_N.htm. посет. 27 октомври 2008 г. 
 14. „Tina Turner, 68, back by popular demand“. Clarion Ledger. 2 октомври 2008. http://www.clarionledger.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081002/FEAT05/810020326/1023. посет. 27 октомври 2008 г. 
 15. Вашингтонпост