Tina Turns the Country On!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Tina Turns the Country On!“
Студиски албум од Тина Тарнер
Издаденавгуст 1974
Снименаприл 1974
Жанррок, фолк рок, поп рок, кантри музика, соул, госпел, Р&Б
Издавачка куќаUnited Artists
ПродуцентТом Такер
Тина Тарнер — Хронологија
Tina Turns the Country On!
(1974)
Acid Queen
(1975)

Tina Turns the Country On! е првиот студиски албум на Тина Тарнер. Издаден во 1974 година, албумот беше снимен додека Тарнер била член на дуото „Ike & Tina Turner“. Албумот се состои од одбработени песни на Крис Кристоферсон, Боб Дилан, Оливиа Невтон-Џон, Џејмс Тајлор и Доли Партон. Албумот е снимен во април 1974.

Песни од албумот[уреди | уреди извор]

Страна А
Бр. Наслов Траење
1. Bayou Song“   3:22
2. Help Me Make It Through the Night“   2:48
3. Tonight I'll Be Staying Here With You“   2:58
4. If You Love Me (Let Me Know)“   3:00
5. He Belongs to Me“   3:59
Страна Б
Бр. Наслов Траење
1. Don't Talk Now“   2:58
2. Long Long Time“   4:42
3. I'm Movin' On“   2:37
4. There'll Always Be Music“   4:10
5. The Love That Lights Our Way“   3:15