Прејди на содржината

Гаспар Санз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаспар Санз

Гаспар Санз (шпански: Gaspar Sanz) (4 април 16401710) — шпански композитор и свештеник роден во Каланда во регионот Арагон. Станал доминантна фигура во шпанската барокна музика, и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело Instrucción de música sobre la Guitarra Española („Вовед во музиката за шпанска гитара“) во голема мера оставило силно влијание врз Хоакин РодригоФантазија за еден господин“. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на барокната гитара. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело „Шпанска свита“.

Поврзано[уреди | уреди извор]