Владимир Цветковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Цветковиќ
Vladimir Cvetković.jpg
Цветковиќ во дресот на југословенската репрезентација на Олимписките игри во Мексико, 1968 г.
Personal information
BornЛозница, Србија
NationalityСрбин
Career information
Playing career1959–1972
PositionНапаѓач
Career history
1959–1972КК Црвена ѕвезда

Владимир Цветковиќ (српски: Владимир Цветковић, 24 мај 1941) е поранешен српски и југословенски кошаркар и спортски функционер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Цветковиќ настапувал за KK Црвена Ѕвезда во текот на 13 сезони при што двапати бил првак на СФРЈ, а еднаш го освоил националниот куп.

Настапи за репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Цветковиќ бил член на југословенската репрезентација која го освоила својот прв олимписки медал на Олимписките игри во Мексико, во 1968 година.[1] Во полуфиналето, СФРЈ играла против репрезентацијата на СССР, а Цветковиќ дал пресуден придонес за победата на својата екипа. Имено, на седум секунди пред крајот, при резултат 61:61 за СФРЈ, тој погодил две слободни фрлања, зголемувајќи го водството на 63:61, а меѓу двете фрлања го бакнал свадбениот прстен за среќа. На крајот, натпреварот завршил со резултат 63:62 и така југословенската репрезентација се пласирала во олимпиското финале, каде изгубила од репрезентацијата на САД со резултат 50:65.

Покрај овој успех, со југословенската репрезентација, Цветковиќ ги освоил и сребрен медал на светските првенства во 1963 и 1967 година, како и сребрен медал на европското првенство во 1969 година.

Наводи[уреди | уреди извор]